Aman Dikkat! Burçlar ve Manipülasyon Teknikleri!

Mertlik bozulalı çok oldu. Kimse kimseye tavrını açık açık belli etmiyor. Bir diyeceği varsa gizliden gizliye laf sokuyor, bir istediği varsa sinsi ayak oyunlarıyla dize getiriyor. Üstelik sayıları hiç de az değil. Herkesin çevresinde var benzer tavırlara sahip üç beş kişi. Kimi zaman ailenden biri kimi zaman bir arkadaşın kimi zamansa sevgilin… Hiç fark etmez. Sen sen ol, aklını kullan. Sonra saman altından su yürütürler de ruhun duymaz. Hepsinin manipülasyon teknikleri türlü türlü. Birini çözsen diğer yandan başlar öbürü. Her burç içinde de var onlardan. Hiç kimse göründüğü kadar masum değil. İşte burçlar ve kullandıkları manipülasyon teknikleri!

Koç: Gizlemeden Açık Açık Karşı Tarafın Üstünde Baskı Kurar

Birilerinin arkasından konuşmak, yüzleşmek yerine gizli ayak oyunlarına bulaşmak ya da çaktırmadan birilerine laf sokmak asla Koçların tarzı değil. Birine bir şey diyecekse kimseden çekinmeden açık açık söyler. Hakeza istediğini yaptırmak için de öyle. Hele bir karşı gelsin… O zaman görür dünyanın kaç bucak olduğunu! Onların manipülasyon adına kullandıkları taktik de bir bakıma bu: Korkutuculuğu…

Boğa: Sessizliği Pasif Bir Saldırı Aracı Olarak Kullanır

Boğaların işi yok öyle bağırış çağırış, hır gürle. Bir sorun konuşarak halledilemiyorsa, geriye ne yol kalır ki? Susmak, bu noktada kullanılabilecek en tehlikeli silahlardan biri. Tabii, anlayana! Birine mi alındı, bir isteği mi yapılmadı, birinden mi hoşlanmadı… Hepsinde tavrı aynı. Kurulur köşesine, sessizliğiyle yer bitirir karşısındakini. Pasif saldırganlık dedikleri bu olsa gerek. Karşısındakini harekete geçip Boğaların suyuna gitmeye mecbur bırakır.

İkizler: Diliyle Tüketir, Sözcükleriyle Başını Döndürür

Nükleer falan hikaye, en tehlikeli silah İkizlerin ellerinde. Diliyle halledemeyeceği hiçbir mesele yok. Allem eder kallem eder, laf cambazlığıyla ne istiyorsa halleder. Yeri gelir gerçekleri saklar, yeri gelir kendi istediği şekle dönüştürür. Karşısındakinin inanmaktan başka çaresi kalır mı ki? Sonra elinden ne kaçan kurtulabilir, ne de kaçan. Her tartışmanın sonunda “Pes ediyorum, tamam sen haklısın” cümlesini duymak onun en sevdiği sahnelerden biri.

Yengeç: Duygusal Şantaj Yapar, Pasif Agresif Oynar

Yengeçler, her yerde masumu oynasalar da manipülasyon söz konusu oldu mu taş taş üstünde bırakmaz. En zayıf yanı olarak görülen hassaslığını en güçlü yeteneğine dönüştürüverir. Gözyaşlarının ya da kırgınlıklarının karşısında kim dayanabilir? Az buçuk vicdan sahibi olan herkes kapısına bin pişman olarak gelir. Haliyle barışmak isteyen de bugüne dek ne istediyse hepsini harfiyen yerine getirir.

Aslan: Egosuyla Sarsar, Otoritesiyle Yıkar

Bir Aslana karşı çıkabilmek için sahiden de yürek yemiş olmak gerek. İnsanı doğduğuna doğacağına pişman eder. Hoş, bugüne kadar kimseyi yerden yere vurup cümle aleme rezil ettiği görülmedi. Yapması, şart da değil. Bir istese neler yapabileceğini bilenler zaten aklını başına devşirir. Sarsılmaz otoritesi karşısında duranı tek bir bakışla muma çevirir. Ego savaşlarında aldığı sayısız galibiyet de güçlerinin açık bir nişanesi.

Başak: Dibine Kadar Eleştirir, İğneli Sözcükleriyle Adamı Bezdirir

Herkes için en iyisini düşünen bir Başağa karşı çıkmak da neyin nesi? Hayır, her şeyi en ince ayrıntısına dek hesaplamış birinin karşısında bahanesi ne olabilir ki? Bir şeyi kafaya koydularsa tamam, o iş cepte bilinmeli. Şansa falan bırakmaz hiçbir şeyi. Eleştirelliği ve sivri diliyle söylenir de söylenir. Karşı taraf az biraz huzur bulmak istiyorsa, o ne diyorsa suyuna gitmeyi bilmeli. Aksi takdirde pişmanlıktan kafasını taşlara vurur, bizden söylemesi.

Terazi: Çaresiz Gibi Davranır, Alttan Alta Ortalığı Karıştırır

Manipülasyon söz konusu olduğunda en akılcı taktiklerden biri Terazilerin tekelinde: Her şeyi bilip, hiçbir şey bilmiyormuş gibi davranmak. Çaresizliklerinin karşısında herkesin ona yardım etmekten başka çıkar yolu mu kalır ki? Masum ve anlamaz hallerinin ardında ne istiyorlarsa teker teker karşısındakine yaptırır. Ne bir isteklerine hayır diyebilmek ne de rotaları dışında bir yol çizebilmek mümkün.

Akrep: Korku İklimi Yaratır, Karanlık Sularında Oyunlar Oynatır

Geldik manipülasyonunun kitabını yazan burca, Akreplere. Bugüne dek her istediğini neredeyse bu yolla elde etmiş bile olabilir. Karşısındakini sözleriyle öyle bir evirir çevirir ki, daha ne olduğunu anlamadan karşısındakini parmağında oynatıverir. Üstelik uzmanlık alanı yalnızca sözcükler de değil. Duyguları hedef almakta da üstüne yok. Özellikle de korku alanında! Her insanın zayıf noktasını bulup, hedef almayı iyi bilir. Karşısındaki uslu biri olduğu sürece bir sorun yok, gül gibi geçinir gider. Yok eğer arıza çıkarmak istiyorsa acımadan ipini çeker.

Yay: Dalgasını Geçer, Adamın Havasını Toz Duman Eder

Yayların diline bir kez düşmeyegör, bir numaralı dalga malzemesi haline getirir. Öyle bir kereye mahsus bir durum da değil üstelik. Her ortamda sakız gibi ağzında evirir çevirir. Ee, alaycılık da onun taktiği. Bir kez karşı çıkıldığında insanı öyle bir yerin dibine sokar ki, en havalı insan bile kıpkırmızı kesilir. Her şey süt limanken dünya tatlısı insanlar oldukları su götürmez, yeter ki bir dedikleri iki edilmesin.

Oğlak: Tehlike Çanlarını Çalar, Çaktırmadan Ayağına Çelme Takar

Görenler tanıyanlar bilir, Oğlaklar öyle içlerinde sinsilik besleyen insanlardan değil. Tabii, nereden bakıldığına bağlı. Gerektiğinde en korkulması gereken burçlardan biri de olabilir. Hırsıyla herkesin önüne geçmek uğruna başkasının sırtına da basar, başkasının ayağına çelme de takar. Öyle bir ustalıkla yapar ki bunu gören de başkalarına iyilik yapıyor sanır. Ee, dünyanın kuralı böyle, gerektiği yerde gerektiği gibi davranmak gerekir.

Kova: Mesafesini Korur, Soğukluğuyla İnsanı Korkutur

İnsanları manipüle etmek pek Kovaların ilgi alanı değilmiş gibi görünebilir. Doğruluk payı olsa da herkes gerektiğinde arka sokaklardan dolaşıp hedefe varmayı tercih eder. Kovaların dil dökerek söz geçiremediklerini koyduğu mesafeyle yola getirmesi gibi. Baktı, karşısındakinin istediğini yapacağı yok. Estirdiği soğuk rüzgarlarla her şeyi çabucak halledebilir.

Balık: Kurban Kartını Açar, Sonuna Kadar Mağduru Oynar

Balıkları masumiyetleriyle, duygusallıklarıyla, hassaslıklarıyla biliriz. Yersen tabii! Gerektiğinde tüm bu vasıfları karşısındakinin vicdanını hedef alıp ateşleyebilir. Neden mi? Çoğu zaman sadece biraz daha fazla ilgi uğruna! Herhangi bir tartışmada haksızlıkları bariz olsa bile mağduriyetleri hep dillerindedir. Böylelerinden korkulur. Adamı sulu götürür, susuz getirirler de kimsenin haberi olmaz valla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.