Aleksitimi Olma Potansiyeli Taşıyan Üç Burç!

Aleksitimi! Duygu körlüğü ya da duygusal sağırlık. Yani duygusuzluk durumu. Belki ilk defa duyuyorsun, belki oldukça çevrendeki insanlardan oldukça aşinasın. Peki tehlikenin farkında mısın? Bu durumdan muzdarip insanlar aşk, acı, nefret, mutluluk, üzüntü, hırs gibi hislerin bedendeki ve ruhtaki karşılıklarını bilmezler. Yaşadıklarını tarif edemez, vücudunda oluşan tepkileri dile getiremezler. Duyguları algılama, tanımlama ve anlatma konusunda kendilerini yetersiz hissederler. Peki hangi burçlar kıyısından köşesinden bu durumun içinde, hislerini ifade etme becerileri eksi bin beş yüz metrede? Tabii ki Oğlaklar, Başaklar ve Kovalar!

Kuru Doğalarıyla Başaklar

Başaklardan başlayalım. Rasyonelizmin olduğu yerde duygular sanıyoruz biraz daha geri planda kalıyor. Üstüne bir de Başak burcunun kuru doğası eklenince aşktan, sevgiden bahsetmek pek de söz konusu olmuyor. Bu arkadaşlar ayrıntılarda gezinirken aslında ne hissettiklerini unutuyor, duygularını yeterince ifade edemiyor. Olaylara fayda odaklı yaklaşarak, kalplerini devre dışı bırakıyor. Hal böyle olunca aleksitimiye her gün bir adım daha yaklaşıyorlar.

Kuralcı, Acımasız Oğlaklar

Kısıtlayıcı, kuralcı, hırslı! Hayata sadece kazanmak için gelen Oğlakların gözü kendilerinden başka pek bir şey görmez. Hedeflerine odaklanır ve sadece yol alırlar. Olgun yapıları, ölçülü tavırları ve planlı hayatları onların duygusal davranmasına ihtimal vermez. Mantık her zaman ağır basar, içlerinde fırtınalar kopsa da yüzlerine maske takarlar. Duygusal sağır olan burçlar arasında finale çıkmaya hak kazanırlar.

Mesafeli Kovalar

Kovaları bilirsin. Yanlarına yaklaşmak için valilikten izin alman, mesafeni her zaman koruman gerek. Soğuk bir iklimleri vardır, bu da bir gerçek. Cool takılırlar, bildiklerini okurlar, inat ederken on kaplan gücüne ulaşırlar. Kendilerini hep güçlü olmak zorunda hisseder, etrafına metre metre duvar örerler. Kırılmaktan korktukları için içlerinde yatan yavru kediyi asla göstermezler. E haliyle herkes tarafından duygu körü olarak ilan edilirler.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.