Aldıkları İltifatlar Karşısında Burçlar!

Geçtiğimiz yıllarda Tokyo Üniversitesi, Nagoya Teknoloji Enstitüsü, Ulusal Psikoloji Bilimi Enstitüsü gibi çok sayıda kurumdan araştırmacılar bir araya geldi ve iltifat almanın insan davranışları üzerindeki etkisini araştırdı. İlk etapta 48 yetişkini bir araya toplayan araştırmacılar, grubu üçe ayırdı. İlk grupta bireylere iltifat edildi, ikinci gruptaki bireylere iltifat alan başka insanlar izletildi ve üçüncü grupta iltifat edilmedi. Çalışmanın sonunda görülen iltifat alan bireylerin işlerinde ve günlük yaşamlarında çok daha verimli ve mutlu bireyler olduklarıydı. Bunca zahmet bir bakıma malumun ilanı. Kimin gönlü okşandığında yüzünde güller açmıyor ki? Her burcun kendine has bir tepkisi olduğunu unutmamak gerek tabii.

Koç

Koçlar, çoğu zaman güçlü yönlerinin farkında. Korkusuzlar, heyecanlılar ve uçarılar. Adımlarını arkalarına bakmadan atar, önlerine çıkanların da canına okurlar. Günlük hayatlarında çevrelerine pek kulak asmasalar da kalpten gelen bir iltifatla mutluluktan uçarlar. Özgüvenli tavırlarına toz kondurmadıklarından çoğu zaman güzel sözler karşısında “İstemem yan cebime koy” şeklinde davranırlar. Yine de bilmelisin ki güçlü yapılarını vurgulayacak bir söz için içten içe heyecanlılar.

Boğa

Kimileri bir iltifat almak için kendini över de över, güzel bir söz duyabilmek için karşısındakini gözleriyle yer. Kimileri ise basit bir iltifat dahi alsa ne diyeceğini bilemez, başını yere eğer. Boğalar tam da onlar gibi övgü dolu bir cümle karşısında dili tutulan kimseler. Hoş, utangaç tavırlarıyla biraz sıkılgan görünseler de aldıkları övgüleri hak ettiklerinin bilincindeler. Sadece iltifat almakta, iltifat etmek kadar başarılı değiller.

İkizler

İkizlerin tavırlarını çözebilen daha çıkmadı bugüne kadar. İnsanlarla güçlü ve samimi bir bağ kurmakta başarılılar, sadece aldıkları iltifatlar karşısındaki tavırlarında biraz istikrarsızlar. Bir bakarsın güzel bir zamanda gelen samimi bir iltifatla havalara uçarlar bir de bakarsın güzel bir laf karşısında kıpkırmızı olurlar. Güzel sözlerin arkasında bir sahtelik sezdiklerinde ise karşısındakini laflarıyla paralarlar. Samimiyet olmadıktan sonra edilen söz neye yarar?

Yengeç

Yengeçler günlük yaşamlarında yakınlarına kol kanat geren, yardımsever insanlar. Birinin bir derdi olsa ilk onlar yardıma koşar, sorunu çözene kadar da didinip dururlar. Karşılığında bekledikleri ise içten bir teşekkür ve birkaç güzel söz o kadar. Çoğu zaman motivasyonlarını da takdir gören yorumlarda ve aldıkları iltifatlarda bulurlar. Yine de herkesin sözüne itimat etmez, en çok ailelerinin ve yakın çevrelerinin iltifatlarına ihtiyaç duyarlar.

Aslan

Tartışmasız girdikleri her ortamın yıldızı Aslanlar, başkaları gibi aldıkları iltifatlar karşısında yalandan alçak gönüllülük ayaklarına yatmazlar. Sahici bir gülümseme ve parlayan gözlerle karşısındakine bakar ve sözlerini onaylarlar. Teşekkürü bir borç bilir, gönüllerini hoş etmeyi adet edinmiş kimseleri de yanlarından ayırmazlar. İltifat almak bir yana pohpohlamaya ve alkışlanmaya doğuştan meraklılar. Övgülerin içi boş değil tabii, çoğu zaman sonuna kadar hak ediyorlar.

Başak

Kimileri vardır ya iki güzel söz duymak için kendini paralar, sonra da haberi yokmuşçasına “İnanmıyorum ya, gerçekten mi” diyerek Oscarlık rollere imza atar. Başaklar da tam tersi iltifat aldıklarında hiç şaşırmaz, “Bana bilmediğim bir şey söyle” der gibi etrafına meraklı gözlerle bakar. Kendini beğenmişliğin değil, kendini bilmenin sonucudur bu aslında. Sahte övgüler de o yüzden anında takılır Başakların şüphecilik radarına.

Terazi

Teraziler de herkes gibi sevdiklerinden birkaç güzel söz duymayı canı gönülden diler. Sıcak sözler karşısında biraz kızarır, sevinçle sarılır ve içten bir gülüşle teşekkür eder. Sonrasında iltifat eden kişiden geri kalmaz, güzel sözlerin sırrının bakan gözde olduğunu söyleyip, durumları dengeler. İnsanlara kendilerini iyi hissettirmenin yolunu bilir, sevdiklerini her daim övgüleriyle mutlu eder. Çevrelerinde enerji emen karamsar kişileri ise üstünü çizmek üzere aklının bir köşesine not eder.

Akrep

“Bugün ne kadar güzel görünüyorsun, görüşmeyeli zayıfladın mı sen, üzerindeki ne kadar güzel…” Çoğu hemen herkesin bir şekilde kulağına gelen cümleler. Çoklarının mutlu olmasına yetse de Akrepler, daha kaliteli ve duyulmamış iltifatlar bekler. Aksi takdirde yarım bir gülüş ve sade bir teşekkürle yoluna devam eder. Unutulmamalı ki onların kalbine giden yol dürüstçe söylenmiş sahici övgülerden geçer.

Yay

El attıkları her iş için övgüler almayı ya da yaptıkları için takdir görmeyi herkes gibi Yaylar da ister. İçten gelen bir iltifat karşısında ise neşeli bir espriyle kahkahalar atmayı sever. Dalga geçtikleri ya da iltifattan hoşlanmadıkları anlamına gelmez tabii ki bu. Yalnızca mizah onların hayatının değişmez bir parçası hepsi bu. İlle de iltifat duyayım gibi bir takıntıya da sahip değiller, hatta kötü sözler duyduklarında bile sadece gülüp geçerler.

Oğlak

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” derler ya. Oğlakların iltifatlara karşı tepkisi de o hesap. Önce bir kendilerine ve yaptıklarına bakar, sonra gelen iltifatların doğruluğunu sorgular. Yapıcı ve yararlı övgüler karşısında içten bir teşekkürle karşısındakinin gözlerinin içine minnetle bakar, sonra da iltifatın kendisini geliştirmek için nasıl bir işlev göreceğini hesaplar. Ortak bir başarı için bir övgü aldığında ise yalnız kendisinin değil bir ekibin emeğinin olduğunu da mutlaka vurgular.

Kova

İltifatlar karşısında tepki verebilmek başlı başına dert. Teşekkür edip kabul etsen kibirli deniyor, alçak gönüllü davransan yapmacık yaftası yapıştırılıveriyor. Çık işin içinden çıkabilirsen. Kovalar da çoğu zaman iltifatlar karşısında nasıl davranacağını bilemiyor. Çoğu zaman utangaç ve umursamaz görünmeye çalışsalar da içten içe mutlu oluyorlar. Tabii iltifatın doğruluğundan şüphe etmiyorlarsa. Gönüllerini okşayan sahici bir övgünün karşılığını ise içten bir sarılmayla veriyorlar.

Balık

İltifatlar çoğu zaman herkesi mutlu ediyormuş gibi görünse de günün sonunda kimilerini içinden çıkamadıkları bir pozisyona sokabilir. Tıpkı Balıklar gibi! Balıklar iltifatları ilk etapta heyecanla karşılar, sonrasında acaba başka bir şey mi demek istedi diye kafasında kurar da kurar. Bir de bakarsın samimi bir övgü Balıkların zihninde acınası bir yönlerini saklamak için edilmiş sahte bir girişim olur çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir