Akrep Burçlarına Gizemli Film Önerileri

Sınırları zorlamayı seven ve esrarlı olayların peşinden gitmeye bayılan Akrepler bu yönüyle birçok burçtan ayrılır. Mesela sinemaya gidecekse tercihini gizemli ve soru işaretlerinin bol olduğu filmlerden yana kullanır. Ayrıca korku ve gerilim gibi herkesin izlemeye cesaret edemeyeceği yapımları da zevkle izler. O halde Akrep burçlarına, içeriğinde yer yer korku ve gerilim öğelerini de barındıran gizemli filmler önerilerimizi listeleyelim.

Sınav

İlginç bir konusu olan 2009 İngiliz yapımı “Sınav” izleyiciyi sorgulamalara itecek bir film. İş arayışında olan sekiz kişi büyük ve gizemli bir şirkette işe başvurmuştur. Çeşitli aşamalardan geçtikten sonra son sınava girmek için çağrılırlar. Aralarından sadece bir kişi başarılı olup işe alınacaktır. Sınav günü yönetici salona girerek adaylara kağıt kalem verir ve tek bir soruyu 80 dakika içerisinde yanıtlamalarını ister. Adaylar önlerindeki kağıda baktıklarında üzerine hiçbir soru olmadığını görür, sonrasında kendilerini bir bulmacanın ortasında bulurlar. Yönetmenliğini Stuart Hazeldine’ın üstlendiği filmin senaryosu Simon Garrity’e ait. Başrollerini ise Adar BeckGemma Chan ve Nathalie Cox’den oluşan kadro paylaşıyor. Soru işaretlerinin yoğun olduğu bu tarz gizemli filmleri izleyen Akrepler, kendilerini keyifli bir zekâ oyunu oynuyor gibi hissedecekler.

Çığlık

Teenage polisiye-gerilim türünde çığır açan “Çığlık” serisinin ilk filmi 1996 yılında çekilmişti. Vizyona girdikten sonra çok iyi bir hasılat yakalamış ve devam filmleri gelmişti. Katilin kim olduğu sorusunun filmin sonunda yanıtlandığı seride, kötü karakterlerin taktığı Edvard Munch’ün ünlü Scream eserinden uyarlanan maske filmle birlikte efsane olmuştu. Adrenalini yükselten filmlere bayılan Akrep burçları “Çığlık”ı halâ izlemediyse ilk filminden başlamalarını öneririz. En son 2017’de beşincisi seyirciyle buluşan “Çığlık”ın sadık bir izleyici kitlesi bulunuyor. Serinin genelinde işlenen konular benzer mantık ve kurguyla oluşturuluyor. Hikâyeye gelirsek kasaba sakini liseli genci, gizemli biri telefonla arar. Tuhaf konuşmasıyla genci ürkütür. Bir süre sonra bölgede maskeli bir seri katil cinayetler işlemeye başlar. Bu gelişme üzerine polis ve medya katil avına başlar.

Gizemli Nehir

Listemizin sırasında “Gizmeli Nehir” var. Dave, Jimmy ve Sean adlı üç çocuk sokakta oyun oynarken, polis olduğunu iddia eden adamlar çocuklardan birini taciz eder. Olayın üzerinden 25 sene geçer ve bu zaman zarfında çocuklar hiç görüşmezler. Jimmy’nin kızı garip bir şekilde yaşamını yitirince arkadaşlar seneler sonra bir araya gelirler. Sean artık bir polistir ve arkadaşının kızının esrarengiz ölümünün arkasındaki sırrı çözerek ona yardım etmeye karar verir. Asıl olaylar bundan sonra başlar ve çocukluk yıllarına uzanacak bir esrar perdesi aralanır. Başrollerinde “Esaretin Bedeli” filmiyle parlayan Tim Robbins’in yanı sıra Sean Penn, Laurence Fishburne, Kevin Bacon gibi dev oyuncuların yer aldığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yaptı. Seyirciden iyi eleştiriler alan filme Akrep burçlarının da geçerli bir not vereceğini düşünüyoruz.

Sapık

Gerilim türünün üstadı kabul edilen Alfred Hitchcock’un yönettiği, Joseph Stefan’ın kaleme aldığı “Sapık” kült filmler arasında yer alıyor. Sürpriz sonuyla büyük yankı uyandıran film, neredeyse her sahnesinde gizemini ayakta tutmayı başarıyor. Filmin konusuna gelirsek; genç sekreter Marion’a patronunun müşterisi bankaya yatırması için yüklü miktarda para verir. Marion parayı aldıktan sonra garip davranışlarıyla polisin dikkatini çeker ve kadını takip etmeye karar verirler. Evlenmek için paraya ihtiyacı olan Marion sevgilisiyle buluşup bir plan yapmaya karar verir. Öncesinde bir otele gidip konaklayacaktır. Oteli işleten Norman isimli genç adamla bir süre sohbet ederler. Norman annesinin sorunlu biri olduğundan bahseder. Daha sonra odasına çekilen genç kadını korkunç bir sürpriz beklemektedir. Başrollerinde Janet Leigh ve Anthony Perkins’in rol aldığı film cesur Akreplerin korkmadan keyifle izleyeceği bir başyapıt.

Akıl Oyunları

“Akıl Oyunları” parçaları birleştirmekten hoşlanan Akrep burçlarına önereceğimiz bir diğer film. Filmin gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olması seyirciyi daha da çok etkiliyor. Ünlü matematikçi John Nash’ın yaşamını anlatan “Akıl Oyunları”nın konusu ise şöyle: John Forbes parlak zekalı, başarılı bir öğrencidir. Burs kazanarak Princeton Üniversitesi’nde okumaya başlar ancak asosyal ve çevresindekilere adapte olamayan biridir. Ortaya attığı bir matematik teorisiyle bilim dünyasında tanınan bir isim haline gelir. Bununla birlikte davranışlarında anormallikler başlar. Can güvenliğinin tehlikede olduğunu ve izlendiğini iddia eder. Başroldeki Russell Crowe’un şöhretini taçlandıran film, vizyona girdiğinde iki Oscar’ı kucaklamıştı. Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı “Akıl Oyunları”nın diğer oyuncuları Ed Harris ve Jennifer Connelly gibi tecrübeli isimler.

Sihirbaz

Gizemli bir olay örgüsü içeren ve illüzyon şovlarının havada uçuştuğu “Sihirbaz” aynı zamanda bir dönem filmi niteliği taşıyor. Klasik bir zengin kız fakir oğlan aşkıyla başlayıp, klişelerden uzaklaşan akışıyla seyirciyi çekiyor. Hikâyeye göre varlıklı bir ailenin kızı Sophia ile bir marangozun oğlu olan Eisenheim birbirlerine âşıktır ancak kız tarafı bu ilişkiye razı olmaz. Artan baskılardan ötürü delikanlı ülkeyi terk eder. 15 sene sonra bir illüzyonist olarak memlekete geri döner ve şovlarını sergilemeye başlar. Eski aşkı Sophia ile karşılaştıklarında aşkları tazelenir ancak genç kız sevmediği prensle nişanlıdır artık. Eisenheim sevdiği kızdan kopmamak için artık prense karşı mücadele etmek zorundadır, bu çekişmedeki en büyük silahı ise illüzyon olacaktır. ABD-Çekya ortak yapımı filmin başrollerinde Edward Norton ve Jessica Biel yer alıyor.

Kimlik

Türünün heyecanlı filmlerinden biri olan “Kimlik” gizemin yanı sıra macera ve gerilim öğeleri de içeriyor. Tansiyonun neredeyse düşmediği film, Akreplerin heyecan katsayısını bir hayli yükseltecek potansiyele sahip. Filmin konusuna gelirsek; korkunç bir kasırga birbirini tanımayan 10 kişiyi aynı ortamda birleştirir. Hepsi sığınmak için bir otele yerleşir. Hava koşullarından ötürü dünyayla iletişim kanalları kopar. Bir süre sonra otelde tuhaf hadiseler baş gösterir ve oteldekiler arka arkaya esrarengiz bir şekilde ölmeye başlar. Diğerleri hayatta kalmak için bir mücadeleye girişir. Film, şaşırtıcı finaliyle seyirciyi ters köşeye yatırıyor. Yönetmenliğini Amerikalı başarılı yönetmen James Mangold’un üstlendiği “Kimlik”in başrolünde John Cusack yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir