“Ah Bir Zengin OIsam” Diyen Burçlar, Bu Tüyolarla Paraya Para Demeyeceksiniz!

“Ah bir zengin olsam!” içini çekip cümlesini tamamlamayan yoktur. Herkesin zenginlik anında yapmayı düşündüğü en az bir harcama vardır ve henüz avuçlar dolusu paraya erişmemiş herkes paranın mutluluk kaynağı olduğunu düşünür! Bu da zengin olmak hayalini herkese sıkça kurdururken, nasıl olacağı konusunda bir fikir vermez. Öncelikle “erken kalkan yol alır” diyoruz, inancın en kuvvetlisine sahip olmanızı diliyoruz. Ve burcuna göre zengin olmak için ihtiyacın olan şeyi açıklıyoruz.

Koç       

Konu zenginlikse mesele hızlı bir çıkış, ani bir yükseliş değil, doğru zamanda doğru yerde olmaktır. Elbette doğru yerde elleriniz bomboş beklerseniz önünüzden gelip geçen fırsatlara ancak seyirci kalırsınız. Bu yüzden en çok da görünmez para çıkışlarına dikkat! “Bu çok ucuzmuş, öteki işe yararmış, aman da ne kadar yenilikçi bir tasarımmış ne olacak canım bu ufak tefek şeyler bütçeyi sarsmazmış” tehlikesine dikkat! “Gözden kaçan, elden kolayca çıkan küçük harcamalar yatırım güçlüğü yapar, özgürlük kısıtlar!”

Boğa    

Amerika’yı yeniden keşfetmeye, hayata sıfırdan başlayıp kendi tırnaklarını hikâye konusu yapmaya, yüz kere deneyimlenen ne varsa yanıla yanıla bir hal olmaya gerek yok! Zengin olmak için, “Zenginlerle iş birliği yap, uykularını kaçırmayacak riskler al. Zira en güvenilir destek konuyu bilenden, zenginler diyarının yerlilerinden alınır! Sağlam tüyolar al, sabrın zaten tavan! Kendine küçük risklerle büyük mutluluklar yaşat!

İkizler  

Başarılı yatırımcılar tüm varlıklarını tek bir alana yapıp tehlikenin boyutunu katlamıyor, kendilerini bir tek değişkene gebe bırakmıyor. Bu da birçok alanda kontrollü yatırım yapabilmek için, çok yönlü bir bilgi birikimi ve güncel takip gerektiriyor. Çeşitlendirilmiş bir portföy, büyüyen alanlara çabuk geçiş yapabilmenizi, kaynaklardan doğru faydalanabilmenizi de kolaylaştırıyor. Hem işler yolunda gitmezse iflasın eşiğinden de kurtarıyor. Tabi ki tüm bu çok yönlülük ilgi alanlarını derleyip toplamanı gerektirir. Bu yüzden “Gereksiz şeyler yapmayı bırak, çok yönlü yatırıma odaklan.”

Yengeç

“Rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez” sözü, hedefsiz insanın kendi yaşamına yön veremeyeceğini çok keyifli bir ifadeyle anlatır. Sadece hedef tahtanı gözünün önüne asmak, sonra da yan gelip yatmak istenen etkiyi elbette vermez. Ancak kopuk uçurtma gibi rüzgârın ittiği yöne savrulmak, çektiği yere takılmak, bazen yırtılmak, belki de çakılmak yerine, hayatının ipini kendi ellerinde tutmak esas olandır. Tabi bu uğurda vaktini nasıl değerlendirdiğin de bir hayli mühimdir. “Zamanını etkili kullan, boş zamanlarını değerlendir, hedefine yönel” zengin olmak için ilk ve en büyük adımını at.

Aslan   

Zengin olmanın tarifi mümkün tek bir yolu yoktur! Konu köşeyi dönmek olunca kişinin self yetenekleri, uzmanlıkları devreye girer, herkes kendi zenginlik yolunu kendi belirler. Kimileri için akıl başroldedir, kimileri için sezgi, kimileri için ise geliştirdiği uzmanlık. Senin yapacağın şey belli; “Kitleler üzerinde büyük etkiler yaratmak için kürsüyü devral!” gerisi kendinden gelir. Başkalarını örnek alıp kendi ışığını söndürme, sahnede bir ışık yak bırak herkes senin aydınlattığın yolu takip etsin.

Başak  

Karambole zengin olmayı aklından dahi geçirmiyor, şans oyunlarına pas vermiyor, selfie videolarınla milyonlara seslenmiyorsan, yatırım alanında kendini eğitmenin vaktidir. Zira başarılı yatırımcılar, önemli finansal konuları öğrenmek için yaşam programlarının içinde düzeli bir yer açıyor. Böylece güncel trendleri takip etmeleri kolaylaşıyor ve karşılaştıkları fırsatları tanıma olasılıkları artıyor. Başaklar için “Finansal bilgini geliştir, uzmanlık kazan.” mottosu bir hayli önem kazanıyor.

Terazi  

Kendi hayatının gidişatını belirlemek için başkalarının onaylarına ihtiyaç duyan, çevresinin tüyolarını, öğütlerini dinleyip kim nereye çekiyorsa oraya giden, kandırılmaya mahkumdur. Hem kendi kararlarını vermeyen birinin hatalarından ders çıkarması, yaşadığı deneyimlerden sonuç çıkarım yeni stratejiler kurması da mümkün değildir. Zira hayatının ipleri başkasının elinde olan herkes ne başarılarını ne de başarısızlıklarını üstlenebilir. Eğer zengin olmak istiyorsan “Kendi değerini belirle, her teklife olur deme!”

Akrep  

Kimisi saksıyı çalıştırır, kâğıt kalem elinde hesap kitap işlerine yoğunlaşır. Kimisi yatırım danışmanlarından aldığı tüyolara güvenip servet sahibi olur. Akrep gibiler ise hislerinin tercümesine kulak kabartır, kimselerin göremediği fırsatları sezgileriyle belirgin kılar! Ancak bu özelliğini keşfetmeli, içsel enerjisine güvenmelidir. Zira, “Fırsatı bilmeyen, fırsata erişemez! Gözünü dört açmayan burnunun ucunda olup biteni göremez!”

Yay       

Şans oyunlarından medet ummak, “ne olacaksa olsun ben anımı yaşarım” deyip yatırımsızlığı benimsemek, mantığı izne gönderilmiş bir yaşamın belirtileridir. Yaşamdaki tek kararlılığı özgürlük olan Yay, “iyisi mi sen talih kuşunu bekleme, evdeki muhabbet kuşunu açlıktan öldürme.” Evvela bir evcil hayvan edin, sorumluluk almaya başla! Şansı yaver giden çoğu Yay köşeyi döner de gitmeyenler fena çuvallar.

Oğlak

Adımlarınızı düşüncesizce atar, henüz yatırım alanında tecrübe kazanmamışken büyük riskler alırsanız, sermayeniz çamura batar! Zengin olmak aceleye gelmez, temkinli olmalısınız! Siz Oğlak’lar da bunu pekâlâ başarırsınız. Önce biraz kazanmak, sonra kazancı katlamak gerekir. Bu noktada eldeki parayı sıkıca tutmak hayati önem kazanır. Zengin olmanın püf noktası; “Paranı sadece daha fazlasını kazanmak için harca.”

Kova    

Parayla pulla, zenginlikle itibarla, güçle kuvvetle pek ilgilenmeyen, yaşamı zihinsel mücadele alanının ötesinde henüz kurgulayamayan Kova’nın da ideali çok, eylemi azdır! Zira teorik alanda devrim yapan, olgusal dünyaya gelince kırk engelle karşılaşan Kova aksiyon almak konusunda biraz zayıftır. Parayı otorite aracı olarak gören Kova, kendisine sınıf atlatacak, yurdum insanından ayırıp sahnelere atacak bir yaşam düşlemediği için yatırımdan, birikimden uzaktır. Herkes zengin olmak ister, Kova’nın yapması gereken; “Tasarruf yapmayı öğrenmek ve kendine özgü bir birikim tarzı belirlemektir.”

Balık   

Düşleyemediğiniz hiçbir arzunun gerçeğiyle karşılaşamazsınız, hayal etmediğinize sahip olamazsınız. İnsanlar önce uçmayı hayal etti, sonra uçağı icat etti. Zihinde imgelenemeyen hiçbir şey gerçek hayatta vücut bulamaz. Bu anlamda zenginlik yolunda Balık’tan şanslısı bulunmaz! Düşleriniz ne kadar gerçeğe yakın olursa, gerçekleşmesi de o denli kolay olur! Zira arzu ettiğiniz şeyin ne olduğunu hayal edemiyor, somutlaştıramıyorsanız, o şey burnunuzun dibinde bitse tanımaz, peşinize takılsa farkında olmazsınız. Tabi ki yattığın yerden hayal etmek bir işe yaramaz! “Harekete geçmezsen sadece düşünce gücüyle hayallerin gerçek olmaz. Yaratmak için aksiyon al biraz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.