Burcuna Göre Ders Çalışma Taktikleri Burada!

21Altı yaşından eğitim hayatımız bitene kadar hepimizin tek bir ortak derdi var: Ders çalışmak! Anladığımız konular olduğu zaman dersler oldukça keyifli olabiliyor, ancak bazı dersler oluyor ki kafamız hiç basmıyor! Bu anlarda burcuna uygun taktiklerle ders çalışabilir, hiç beklemediğin notlar alarak okulun gözde öğrencilerinden biri olabilirsin!

Koç

Zodyak’ın öncü burcu: Koç! Kendi çalışma grubunu kurarak başarıya adım adım yaklaşabilirsin! Senin gibi hırslı, kendini lider olarak gören, sorumluluk sahibi öğrenciler de bu gruba katılmak isteyecek, böylelikle daha fazla konu üzerine çalışmanız çok daha kolay hale gelecek ve sen de yepyeni bir takım elde edeceksin! Kısacası başarına giden yol kesinlikle öncülüğünden geçiyor 🙂

Boğa

İnatçılığını kullanarak işe başlayabilirsin! Nasıl mı? Tutarlı ve kalıcı bir şekilde her gün çalışman gereken ders hakkında yepyeni bilgiler araştıracağına kendine söz ver! Hedeflerine ulaşma arzusu o dersi yalayıp yutmanı sağlayacak. Zor kısımlarda inadının kırıldığını hissedebilirsin, fakat aynı tempoyu orada da koruduğun zaman okulun en başarılı ve gözde öğrencilerinden olacağın kesin!

İkizler

Sürekli olarak değişim istediğini, çeşitliliği sevdiğini ve monotonluktan neredeyse nefret ettiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz! Bu yüzden çalışma ortamını sık sık değiştirmen çok daha verimli çalışmanı sağlayacak. Bir gün kütüphanede, diğer gün bir kahve dükkanında, başka bir gün ise okulunun hiç gitmediğin bir kampüsünde! Manzarandaki değişim sana yeniden enerji verecek ve sıkılmadan, ertelemeden ders çalışmanı sağlayacak!

Yengeç

Ailesine, arkadaşlarına aşırı derecede bağlı olan bir burç; Yengeç! Diğerlerinden en büyük farkın ders çalışırken onlara göre daha fazla mola vermen gerekiyor, çünkü arkadaşlarının ve ailenin nerede olduğunu ve ne yaptığını çok daha fazla merak ediyorsun. Böyle kritik bir zamanda bu dürtüne direnmek için telefonunu sessize alabilir ve kolayca erişemeyeceğin bir yerde bırakabilirsin. Ayrıca çalışmalara başlamadan birkaç hafta öncesinden sosyal medya detoksu yapmaya karar verirsen her an telefonunun yanında olmamasına çok daha rahat alışabilirsin!

Aslan

Ders çalışmakla ilgili tek problemin yüksek not alacağına inanıp inanmamak! Eğer inanırsan zaten okulun en başarılı öğrencilerinin arasında yer alır, seni bu konuda ödüllendirdikleri zaman dünyanın en normal şeyi gibi davranırsın. İnandın, çalıştın ve başardın! Peki kendine bu kadar güveniyorken iyi bir not alma konusunda neden endişeleniyorsun? Kafana koyduğun her şeyi yaparsın, ne de olsa doğuştan bir lidersin, başarı senin elinden nasıl kurtulabilir ki? Sadece belki bir grup çalışması senin için çok daha faydalı olabilir, o kadar 🙂

Başak

Ders çalışma sırasında organizasyon yeteneklerini kullanman gerek! Organizasyonu ele alarak, çalışmak istediğin tüm konu ve dersleri gruplandırabilir, böylelikle hafızandan iyi bir şekilde faydalanabilirsin. Yapışkan kağıtlar, renkli kalemler, çağrışım yapacak bilgiler… İşine yarayabilecek, ihtiyacın olan tüm notları çıkar ve onları eğlenceli hale getir!

Terazi

Her zaman için istediğin en büyük şey; denge! Ders çalışacağın zaman uykuya da ihtiyacın olduğunu sakın unutma. Stresli olabilirsin, ancak uyumadığın zaman zihnin yorgunluktan dolayı bir süre sonra kendini kapatacak ve hiçbir şey anlamamana, anlasan bile aklında bir şey kalmamasına yol açacak. O yüzden ihtiyacın olan mola süreleri aksatmamalı, üst üste birkaç geceden fazla ders çalışmak yerine düzenli olarak tekrar yapmalısın!

Akrep

Senin gibi tutkulu biri ders çalışırken de dinlediği müziği mutlaka ortama ve duruma uydurmalı! Çalışma sırasında şarkı sözleri zihnini dağıtıyorsa Harry Potter ya da Star Wars gibi film müziklerini deneyebilirsin. İhtiyacın olan desteği müzikte kolaylıkla bulabileceksin, böylece sık sık yaşadığın en büyük problemin olan ders çalışma sırasında uykunun gelmesi de ortadan kalkacak! Haydi bakalım o halde araştırmacı kişiliğini konuştur ve çalışırken seni motive edecek şarkıları bulmaya başla!

Yay

Zodyak’ın en sosyal kelebeklerinden birisin ve bu yüzden herkes ders çalışırken sen eğlencenin dibine vurmak, arkadaşlarınla bol bol sohbet etmek istiyorsun. Ne yazık ki her şeyin bir zamanı var 🙂 Ders çalışırken bir yandan da sosyalleşebilmek için yalnız olmak yerine grup çalışmaları düzenleyebilirsin. Pekiştirmelerini de yine toplu olarak yaparsanız, hiç ummadığın notlar alabilirsin, bizden söylemesi!

Oğlak

Sen zaten fazlasıyla azimli, disiplinli, sorumluluk sahibi ve çalışkan birisin, nasıl ders çalışman gerektiğini çok iyi bilirsin! Ama oldu ki bazı yerlerde zorlandın, işin içinden çıkamadın. O zaman gerçekçi bakış açının performansını düşürmesine izin verme! Konular ya da ders sana korkutucu gelse de pozitif düşünmekten vazgeçme. Sakinleşip zihnini topladığın zaman bu duygunu stabil hale getirmeye çalış ve pozitifliğe devam et! Bu şekilde dilediğin notları alarak çok güzel puanlarla okulunu bitirebilirsin!

Kova

Madem bu kadar yaratıcısın o halde bunu kullanma zamanı! Renkli kalemler ile karalamalar yapabilir, bilgisayarın ile internetten araştırmalar yaparak öğrendiklerini pekiştirebilirsin. Ayrıca ders çalışırken seni motive edecek ve konsantrasyon olmanı sağlayacak müzikler dinleyerek okuduklarının kalıcı olmasına yardımcı olabilirsin! Bireysel bir karakterin olduğu için grup yerine tek başına ders çalışmak çok daha verimli olmanı sağlayacak!

Balık

Yardımsever ve zaman zaman sorumluluktan kaçan Balık! Ders çalışman gerektiğinde bu duygularından birini konuşturmalı, diğerini de biraz törpülemelisin. Nasıl mı? Bildiğin derslerde arkadaşlarına konuları senin anlatabileceğinden bahset. Yardımseverliğini devreye sokup öğrendiklerini başkalarıyla paylaşıp onlara anlatarak pekiştirebilirsin! Zorlandığın dersler için onlardan yardım isteyebilir, çalışmanın ardından tekrar ederek kolaylıkla eksiklerini kapatabilirsin!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.