Adab-ı Muaşeret Denince Akla İlk Gelen Burçlar!

Adab-ı muaşeret! Yani kısaca açıklamak gerekirse toplum içindeki nezâket, terbiye ve görgü kuralları. Biraz incelikler, biraz detaylar. Tabii yazılı bir kanundan bahsetmiyoruz burada. Her şey tamamen aileden geldiği ya da kişinin kendisini geliştirdiği kadarıyla. Biz gelelim işin astroloji kısmına. Hangi burç adab-ı muaşeret kurallarını birebir uygular, salon kadını / erkeği olma konusunda adını tarihe altın harflerle yazar?

Çizgisini Bozmayan Teraziler

Terazi burcunu bilirsin. Zariftir, medenidir, ince düşünür. Estetik bir bakış açısı vardır, ahenk ve denge arar. Biraz da el alem ne der diye yaptığı her şeye fazla kafasını yorar. Oturmasını kalkmasını bilir. Mesela çorbaya ekmek doğramaz. Ya da sipariş verdiği levreğe on parmak dalmaz. Beyaz etle beyaz, kırmızı etle kırmızı şarap içer. Beyazı soğuk, kırmızıyı ise sıcak tercih eder. Çantasını, cep telefonunu masaya koymaz. Karşısında biri konuşurken sözünü bölmez, saygıda kusur etmez. Adab-ı muaşeret konusunda hata yaptığı pek görülmez.

İkinci Sırada Detaycı Başaklar

Seçici, titiz, mükemmelliyetçi ve detaycı! Çevrende hiç kaba saba konuşan, ortalıkta racon kesen, mafyatik hareketlerde bulunan bir Başak burcu bulunuyor mu? Cevabının %99 oranında “hayır” olmasını bekliyoruz. Tabii o arkadaşın haritasında başka bir etki yoksa. Başak burcu insanı tedbirli davranır, bir şeyi yapmadan önce elli kere düşünür. Bunun nedeni ise bir türlü kurtulamadığı takıntılarıdır. Mesela yemeği tatmadan tuz atmaz. Bunu görgüsüzlük olarak nitelendirir. Ya da “ben sana dönerim” diye telefonu kapatmaz, sigarasını başkasının sigarasıyla yakmaz, kuru fasulyeye ekmek banmaz!

Saygıda Kusur Etmeyen Oğlaklar

Ağırbaşlı, ölçülü ve kurallara uymasını bilen biri! Oğlak burçlarının hayatta en önem verdiği konu saygınlıktır. Kendisinden taviz vermeyi sevmez, prensiplerinden vazgeçmez. O yüzden adab-ı muaşerete uygun davranma konusunda hiç zorluk çekmez. Kimseye kaşıyla gözüyle bir şeyler anlatma çabasına girmez. Sipariş verirken garsona ıslak çalmaz, ellerini şaklatmaz. Bonkörlük olsun diye bahşişe boğmaz. Yeni tanıştığı birinin boynuna atlamaz, kimseyi öpücüklere boğmaz. Nerede ne yapılması gerektiğini bilir, üstüne bir de ders verir!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.