Acının Şairi Yıldız Tilbe!

Haritasını okyanus almış, seller basmış! “Bu kadar duyguyla nasıl baş olunur, nerelere sığdırılıp önü nasıl alınır?” diye düşünürken Yıldız kara kara, Balık; şiirleri kalem olup yazsın, şarkılara ruhunu katsın diye sözüne güç olmuş! Aslan; sahnelerin en ışıklısında performansı bol olsun diye ışıltısına yıldız tozları serpmiş! Tabi kolay olmuyor Yıldız’ın manasına varmak, sözünü köşe bucak anlamak! Büyüdükçe anlaşılıyor Yıldız, yaşadıkça! Sağanak yağmurlarda göz yaşı saklayıp, güneşte soğuk almış kalbini ısıtmaya uğraştıkça! Yıldız’ın haritası önümüzde, deliliğe övgüyle başlayalım!

Normalde haritasının hatırı sayılır bir gezegenine yerleşirse insanın, merhamet timsali, ana kucağı, yufka yüreği yapar, duygu denizine buyur eder Yengeç! Yıldız’ın haritasında; Ay, Mars, Jüpiter, Güneş; hepsi birden Yengeç! Sonra bu kadın bu kadar şarkıyı nasıl yazıyor, bizim feleğe çember olsak yaşayamayacağımız duygularla o nasıl meşk ediyor? Yıldız’ın yüreğinde ayak basacak ada, dinlenecek kıyı yok, her yer açık okyanus, varın gerisini siz düşünün! Hele ki orada bir Jüpiter var ki dokunduğu yeri misline katlar, büyüteçlerin en kocamanını tutar, Yıldız’ın Yengeç’leri de tarihe geçmesini sağlar! Yıldız, tepeden tırnağa, ruhtan yüreğe; katışıksız Yengeç! Merhametinden dolayı sıkça dolandırılır! İki kuruş biriktirip sokağa çıksa, yeleğini, gömleğini, saçının tokasını, yadigâr yüzüğünü bozdurup verir, gücü yeter, eli ererse derdi görüp dermansız bıraktığı görülmez!

Ama Yengeç’in bu denli duygu denizine, kök sevdasına, çocuk hasretine; sevdiceğinin yamacında bir ömür mutlu yaşama hayallerine bir çomak var Venüs İkizler’den! Yıldız bir o kadar şıpsevdi ve flörtüz! Hal böyle olunca destansı aşkının göbeğine çarçabuk düşer, gönlü geçse de üzüntüsüz ayrılık yaşamaz! Bir aşk pervanesinde, bir ayrılık acısında gezinip durur. Yufka yüreklidir Yıldız, bir o kadar yardımsever! Herkesin derdiyle dertlenir, kendi yaşamadığı duyguları da capcanlı hisseder! Evinin kadını çocuklarının anası olarak öyle güzel bir ömür yaşarmış, nasıl da mutlu olurmuş ancak Merkür onu sahnelere atmış!

Yıldız’ın haritasında Merkür’ü ve tepe noktası Aslan! Aslan’ın getirdiği sahne ışığı, göz önünde olmaya mecbur etmiş Yıldız’ı. Duygu selinin notalara dökülüşü de gönül tahtlarında kraliçe olmasına yol açmış. Aslan dediğin hep ormanında oturmaz, tahtı neredeyse orada keyif çatar! Güneş Ay Düğümü Akrep ve Neptün’ü kavuşumda olan ve güneşiyle üçgen yapan Yıldız haritası; yaşadığı tüm acıları, kalp yangınlarını, yürek burkulmalarını; etkileyici ve şiirsel bir şekilde ifade edebilmesine olanak sağlar! Sezgilerinin kuvveti ise inanılır gibi değil! Yüzüne bakar hayatından roman yazar, içine doğan çıkar! Medyum deseniz az kalır, kahinler ondaki ruhani gücü kıskanır! Maddiyatın da gözünde pul kadar değeri yoktur. Mala mülke zerre önem vermez, ruhani boyutta beş kuruşsuz kalsa medet demez!

Satürn Balık; kadersel bir bakış açısı kazandırır Yıldız’a! “Her şey benim başıma gelir, başıma gelenin hakkını verir, çilemi bir güzel çekerim” der! Hayatının kontrolü kendi ellerinde değilmişçesine akışta yaşar! Aşırı fedakârlık yapar, gözünü oyan çok defa çıkar! Hayatı tümden kendini feda edip, bolca sırtından vurulmak döngüsünde geçer, gider! Ay Mars kavuşumu olan Yıldız, yaşadığı aşklarda duygusal şiddet kurbanı olur her defa! Ne yapsa ipleri eline alamaz, kendini kalkanlar ardında koruyup, taştan duvarlar öremez! Duygularıyla öfkesi iç içe geçmiş, birçok duygunun zihnine aynı anda hücum etmesi, gücünün kontrolsüzleşmesine neden olmuştur! Duygularını çok şiddetle ifade etmeye kalkabilir, söylemlerini kontrol edemeyebilir. Kuyruğuna basılmış kedi çığlığı, kalbi kırılan Yıldız feryadına denktir!

Tahminen yükselen burcu Oğlak olan Yıldız’ın yaşadığı tüm aşklar kendine rağmen gelişir ve olanca sempatisine rağmen ciddiyeti elden bırakmayan duruşuyla gören önce bir çekinir. Yıldız’ın şarkıları bazen kitabın girişini okumadan gelişmesini anlayamamak, çocuk yaşta bilge değişine şahit olup, manasına vakti gelmeden varamamak gibidir. Duygusu kıt, yaşantısı eksik olan ya pek anlayamaz feryadının sebebini ya da tanıştığı bu yepyeni duyguyla ne yapacağını bilemez! Duygusunun rengini tanıyıp, sözünün sırrına eren de peşini bırakmaz! Yıldız sevenin yüreğinden sual olunmaz!

*Ne demiş Yıldız; “Ben ne besteler yırttım attım çöpe. Sırf gençler intihar etmesin diye” ve ruhunu bir çırpıda özetlemiş! Sonuçta herkes sever, Yıldız ölür!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.