Acı ama Gerçek! İşte Burçların Artıları ve Eksileri

Kusursuz insan yoktur derler. Her şeyin iyisi olduğu kadar kötüsü de var. Tabii neye, nereden, nasıl baktığından bahsetmiyoruz. Kötü huyları olan birini bile iyi taraflarıyla görebiliyorsan bu tamamen senin başarın, tebrikler. Asıl konumuz aslında denge! Yani iyisiyle, kötüsüyle, doğrusuyla, yanlışıyla bir bütün olabilmek, “kusurlu güzelliği” kabul edebilmek. Bakalım burçlar bu konuda nasıllar? İşte dengeyi tutturanlar ve sınıfta kalanlar!

Hırslı ve Deli Dolu Koç Burcu

“Keskin sirke küpüne zarar” lafı sanıyoruz Koç burcu için söylenmiş olabilir. Hatta öfke ve sabırsızlıkla alakalı bütün atasözü ve deyimleri doğrudan bu arkadaşlara iletebiliriz. Hayır hayır, abartmıyoruz, aksine bu söylediklerimizin altını çiziyoruz. Koç burcunun öfke kontrol sorunu yaşadığı aşikâr bir durum. Biraz da dürtüleri ile destursuz davranışlar sergilediğini düşünürsek işi asla ama asla kolay değil. Koç burcu bu, bazen inat eder bazen kavga. Sonunda da sinirine ve hırsına yenik düşer. Fakat şöyle de bir gerçek olduğunu unutmamak gerek. Yapılan her şeyin bir nedeni var değil mi? Koç burcu insanı yalana dolana gelemez, yanlış olan bir şeyin üstünü asla örtemez. Her şeyi tüm gerçeğiyle yaşayacak, gücünü, cesaretini tüm varlığıyla ortaya koyacak. Girdiği mücadelenin sonunda galip çıkacak. Yani asla içine atıp susmayacak, tepkisini gerektiğinde herkesin suratına dan diye vuracak.

Sabırlı ve İnatçı Boğa Burcu

Belki dünyanın en sakin, sabırlı, huzurlu varlıkları Boğalar. Elit zevkleri olan, her daim keyif ve haz peşinde, güven odaklı yaşayan, sözlerinin arkasında duran, çizgisini asla bozmayan bir burçtan bahsediyoruz. Sevdiği zaman tam sever, mutlu sona ulaşana kadar var gücüyle kürek çeker. Öyle kolay kolay da pes etmez, daldan dala atlamayı hiç sevmez. Artıları da aslında saymakla bitmez. Fakat biraz da eskilerden bahsetmezsek olmaz. Boğa burçlarına söz geçirmek, deveyi hendekten atlatmakla eş değer. İnat ettiğinde asla geri adım atmaz, düşünceleri konusunda esnek davranmazlar. Para pul konuları konusunda açıklama yapmaya gerek olmadığını sanıyoruz, görünen köy kılavuz istemez sonuçta. Tabii bir de tembellik söz konusu. Ve en genelinden bakarsak tüm bu bahsettiklerimizin birbirini tamamlar nitelikle olduğunu söylemezsek olmaz. Nasıl mı? Keyfine düşkünlükleri, onları tembel, lüksü sevmeleri ve her daim güven ihtiyaçları onları maddiyatçı bir yapıda olmaya sürüklüyor. Görüldüğü gibi elmalarla armutlar aynı sepette yol alabiliyor.

Zeki ve Sıkılgan İkizler Burcu

Sıradaki konuğumuz Zodyak dünyasının zeki ve zıpır çocuğu İkizler burcu. Tamam, biraz dengesiz, fazlasıyla kararsız, tatmin etmesi epey güç biri olduğunu biliyoruz. Fakat aklı zehir gibi çalışan birinden de sürekli sükûnet içinde sakin sakin oturmasını bekleyemeyiz değil mi? İçi kıpır kıpır, hem zihnen hem de fiziki olarak fazlasıyla aktif. Her konuda da meraklı ve entelektüel kapasitesi tavan yapmış durumda. Duygusal zekâsı, mantığının yanında biraz ezilmiş olabilir fakat flört işleri tamamen ondan sorulur. Öyle ya canı istese tatlı diliyle yılanı dans ettirerek deliğinden çıkarır, suya götürür susuz getirir. Önce esprileriyle kahkahalara boğar, ağzından çıkan her söz karşısındakinde hipnotize eder, sonra sıkıntıdan arkasına bile bakmadan koşa koşa kaçar. Acı ama bu da İkizler burcunun gerçeği.

Hafızanın Diğer Adı Yengeç Burcu

Merhametli, şefkatli, duyarlı, anlayışlı. Peki hepsi bu kadar mı? Tabii ki de hayır. Yengeç burcunun iyi taraflarını ya da başka bir deyişle artılarını saymakla bitiremeyiz. O yüzden bu kısmı “skip” yaparak hemen geçebiliriz. Asıl değinmemiz gereken ise işte tam olarak şu. Herkes onun zararsız ve fazla duygusal olduğunu düşünür fakat Yengeçler yaşadığı bir olayı asla unutmaz. Anında hafızaya atar ve ileri de kullanmak üzere bunu saklar. Belki büyük intikam planlarına girmez ama yine de tedbiri elden bırakmaz. Hele ki söz konusu ailesi ya da yakın çevresiyse. Bu vefalı arkadaş sevdikleri için her şeyi yapabilecek kapasitede. Neticede dünyadaki suçluların burçlarının istatistiklerine bakıldığında Yengeç burcunun ilk sırada yer alması da bunu kanıtlamıyor mu?

Egoist Fakat Hayat Dolu Aslan Burcu

Klişe fakat tamamen gerçek. Egonun Zodyak sözlüğündeki karşılığı Aslan burcu. Evet kendini fazla beğeniyor, otoriter davranmadan duramıyor, eleştirilmekten hoşlanmıyor, bazen de despotluk yapıyor. Çünkü lider ruhu böyle davranmak istiyor. Yani herkesin hayatında değiştirebileceği şeyler vardır, bir de değiştiremeyeceği. İşte bu da öyle bir şey.  Kendini sevmenin gayet güzel bir şey olduğunu düşünürsek aslında büyütecek çok da bir şey yok. Çocuk ruhlu Aslan, hayatının her anında eğlence arar, sevdiklerini yanında, düşmanlarını uzağında ister. Üçün beşin lafını yapmaz, ayrıntıya pek takılmaz. Samimiyet ise onun için her şeyden ağır basar. Herhangi bir katakulli döndüğünü anladığı anda dengesi şaşar. İşte o zaman içinde yatan aslan kükremeye başlar.

Mükemmeli Arayan Başak Burcu

Herkes ondan takıntılarıyla bahseder. Ne kadar detaycı olduğundan, durmadan sorun çıkarmasından, huzur arayışından, duygularını yeterince ifade edememesinden. Evet, bundan biraz göze batan taraflar olabilir ama biraz önce bahsettiğimiz gibi neden – sonuç ilişkisini atlamazsak karşımızdaki insanı anlamak çok daha kolay olabilir. Misal Başak burcunun bu kadar ayrıntılara takılan, mantığıyla hareket eden, analitik düşünen biri olmasının sebebi aslında her şeyin mükemmel olmasını istemesinden kaynaklanıyor. Azla ya da standartla yetinmiyor, bir işe başladığında en iyisini yapmak istiyor. İyi olmayan bir şeyi allayıp pullayıp göstermektense tüm iş gücünü ortaya koyarak emek veriyor, özveriyle çalışıyor, mükemmele ulaşana kadar yorulmak nedir bilmiyor. E bu kadar işin stres yapmamasını beklemekte biraz ayıp olur, öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.