Acı ama Gerçek! İşte Burçların Artıları ve Eksileri

Kusursuz insan yoktur derler. Her şeyin iyisi olduğu kadar kötüsü de var. Tabii neye, nereden, nasıl baktığından bahsetmiyoruz. Kötü huyları olan birini bile iyi taraflarıyla görebiliyorsan bu tamamen senin başarın, tebrikler. Asıl konumuz aslında denge! Yani iyisiyle, kötüsüyle, doğrusuyla, yanlışıyla bir bütün olabilmek, “kusurlu güzelliği” kabul edebilmek. Bakalım burçlar bu konuda nasıllar? İşte dengeyi tutturanlar ve sınıfta kalanlar!

Huzur Arayan Terazi Burcu

Sıradaki burcumuz belki dünyanın en barışçıl, en medeni ve en uyumlu insanı olabilir. Kavga gürültüden hoşlanmaz, öyle pek etliye sütlüye karışmaz. Objektif davranmaya çalışır, sonuna kadar adaletin savunucusudur. Gönlü hep huzur ister hem kibar hem sanatsever. Fakat bu kadarla bitmiyor tabii. Her iyinin bir de kötüsü olduğu gibi. Bu kadar güzel özelliği bir arada barındıran Terazi burcu, yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Tam anlamıyla bir sosyal kelebektir. Çevresinde sürekli arkadaşları, yanında da omzuna başını yaslayacağı biri olsun ister. Tüm bu isteklerinin gerçekleşmesi için de birtakım fedakarlıklar yapması gerekebilir. Bir başına kalmasın diye kendisinden taviz verir, el alem ne der diye kendisini yiyip bitirir. Herkesle aramı iyi tutacağım diye yüzeysel ilişkilerin başkahramanı oluverir. Peki ne yapması gerekir? Belki de şu söz tüm Terazilere bir yol gösterir: Az ama öz olsun, öyle değil mi?

Kontrol Delisi Akrep Burcu

Zodyak dünyasının en güçlü burçlarından birine geldi sıra. Hayır fiziksel kuvvetten bahsetmiyoruz burada. Düştüğünde kalkmayı bilen, kolay kolay pes etmeyen, kontrolü asla kaybetmeyen birinden söz ediyoruz. Akrep burcunu anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalabilir. Genelde intikamcı ve kötücül olarak bilinse de tüm bu davranışların mantıklı bir açıklaması olabilir. Nasıl mı? Misal, sevdiği insana her şeyden çok değer verir, onu hayatının merkezi haline getirir. Bunun doğal bir sonucu olarak da deli gibi kıskanır. Herhangi bir yanlış gördüğünde ise zehirli iğnesini düşünmeden batırır. Gerekirse kriz yaratır, stratejik davranır. Takıntı haline getirir ve acısını çıkartır. Fakat dediğimiz gibi bahsi geçen her şeyin altında onu kızdıracak bir neden vardır.

Sakar Savruk Yay Burcu

Herkes onu Polyanna sansa da pozitif olmasının nedeni ona göre bu kadar basite indirgenecek bir durum değil. Maceraperest Yay burcu, üç günlük dünyada kafasını boşa yormaz, sayılı zamanının keyfini çıkarır. Geçmişte takılmaz, gelecek planları yapmaz. Ne kadar ileriyi görse de anın tadına varmaktan geri kalmaz. Yalanla dolanla pek işi gücü yoktur, dobradır, sözünü sakınmaz. Samimiyetin alası ondadır, sahte suratlardan pek hoşlanmaz. Hayatı hızlı yaşar, ayrıntıya pek takılmaz. Bencil değildir fakat yaşamının merkezine kendisini koymak ister. Özgürlüğünden taviz vermez. E hal böyle olunca biraz düşüncesiz davrandığı zamanlar da yok değil. Enerji patlaması yaşayan bu arkadaş, biraz çam devirmeleriyle ünlüdür. Dilinin kemiği yoktur. İçinde kötü niyet barındırmasa da bazen patavatsızlıkları olayları bambaşka hallere götürebilir. Üzerine abartılı tavırlarını da eklediğimizi düşünürsek, ayarsız enerji dedikleri bu olsa gerek!

Kuralcı ve Tutarlı Oğlak Burcu

Her şeyi kararında yaşayan bir burç var mı derseniz, işte tam olarak burada! Oğlak burcu insanı, atraksiyonu sevmez, kendi çizgisinin bir adım dışına çıkmaz. Kuralları vardır, prensipleri için yaşar. Baş koyduğu bir şey varsa asla yarı yolda bırakmaz. Tabii bu biraz kendi çıkarlarıyla da ilgilidir desek yanlış olmaz. Sorumluluklarını bilir, saygı konusunda yanlışı olmaz. Başarı odaklıdır, hırslıdır, hatta epey gözü karadır. Mağlubiyeti ve başarısız olma durumunu sevmez, kendi karakterine yediremez. Doğru insan olma fikriyle yaşar; duygusallıktan uzak ve her daim mantıklı. Zor kazandığı için savurganlığı sevmez. Fakat abarttığı durumlar olduğu da aşikâr! Cebinde birden fazla akrep besler. Sözü dinlenmediğinde eser kükrer. Sabır limiti dolduğunda ise ne kadar acımasız olabileceğini kimse düşünmek bile istemez.

Farklı ve Aykırı Kova Burcu

Açık fikirli, farklı, ilkeli ve bağımsız! Evet evet Kova burcundan bahsediyoruz. Zodyak dünyasının bu tuhaf varlığını anlamak için şimdiye kadar bütün antropoloji kitaplarını okumak gerekebilir. Haydi biraz açıklamaya çalışalım. Davranışlarıyla kendi içinde çelişen bu arkadaşa tutarsız demek yanlış olur. Anahtar kelime sadece garip! Şöyle düşünelim, bir insan bu kadar toplumsal olaylara düşkün, hümanist ve eşitlikçi olup nasıl toplumdan kendini bu kadar soyutlayabilir? İşte tam da demek istediğimiz şey bu! Mesafeli Kova burcu, herkesin seviyesine inmez. Kendine has bir duruşu vardır, çizgisini bozmaz. Farklı bir bakış açısına sahiptir, alternatifleri şıp diye görür. Doğru bildiğinden ise asla şaşmaz. Fikirlerine kurşun işlemez. Sonuna kadar inat eder, halk arasında muhalif damgası yer. Duygularını anlamak zordur Kovaların, hiçbir şeyi dışarıya vurmaz, kendi içinde yaşalar. Tabii bu durum dış dünyaya farklı hallerde yansıyabilir, orası ayrı.

Fedakâr ve Kaderci Balık Burcu

Geldik on ikili serimizin son burcuna. Merhametli, duygusal, fedakâr, yardımsever ve bunun gibi yüzlerce iyi sıfat. Eksiği yok fazlası var desek yanlış olmaz. Balık burcunu iyi niyet elçisi ilan etsek, karşı düşünen bir kişi bile çıkmaz. Ve aslında başına gelen tüm olaylar da işte tam bu yüzden, fazla iyi niyetinden. Herkese fazla güvenir, kolay aldanır. Sonrasını düşünmez, akışta sürüklenir. Kendini resmen teslim eder, sonra da kurban. Nasıl mı? Sığınacak bir liman arayan Balık, doğru kişi sandığı insanı bulduğunda- ki bu çok da zor bir durum değil – gemileri aniden yakıverir. Terk edildiği gerçeğiyle karşılaştığında ise önce bu durumu kabullenmez, hayal alemine dalıverir. Çünkü kısa zamanda bağımlılık geliştirir. Üstünden bir süre geçtikten sonra da kendini melankoli denizine atıverir. Ve her şeyin sonunda aklından sadece şu sözleri geçirir: Ben bunu hak etmedim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir