5 Maddeyle Duyguların Efendisi Yengeç Kadını!

Bir büyüğe eşlik eden, yüreğim parçalandı, içim dışıma çıktı dediğiniz hemen tüm besteler ona aittir! Yıldız Tilbe tarikatına üye olup; kahrından öleyazmayan, “Bu sözler nereden geliyor, sen ne yaşadın ama ablacım, yaktın dağladın!” diye nara atmayan, Sezen Aksu şarkılarıyla ayrılık acısında kıvranmayan beri gelsin! Soluk alıyor mu diye bakacağız! İfadenin en güçlüsü, duygunun dünyaca ünlüsü, sevginin katmerlisi Yengeçte! Yengeçler nerde?

Kendi Göz Pınarlarıyla Yetinmeyip, Sülalenizi Kuruturlar!

Asıl vazifesi üzüntü yaşamak olan, duygu girdaplarında savrulmayı boynunun borcu sayan, yetmezmiş gibi çevresindeki insanların dram sinir uçlarına bir güzel dokunarak dünyayı kahırlara sürüklemek rolünün hakkını veren Yengecin burnunun direği hemen sızlar! Şu dünyada göz yaşını tanımayan, ağlamaktan katılmayan kim varsa bam teliyle beste yapar, hönkürerek ağlatır! Konu buraya nereden geldiğini, neden toplu halde ağladığınızı bilmez, kısa süreli hafıza kaybı yaşadığınızı zannedersiniz!

Kalbi Sevgi Oburu, Yüreği Şefkat Doymazıdır!

Sevmelere doymaz, daha da sever, fazla sever, çok sever! Severken öldürdü, sarılırken boğdu, şefkatiyle ezdi geçti dersiniz! Yengeç dediğinin elinin de gönlünün de ayarı yok, sevgi gösterisi boldur! Mıncıklamalara doymaz, öpmelerden ayrılmaz, sımsıkı sarılır, bağır, göğüs, kol, kanat aklınıza gelecek tüm uzuvlarıyla kuşatır! “Ööeeehh! Daral geldi!” de denir, “Sıcacık yüreğinde hep kalsam, hiç gitmesem uzaklara…” diye romantizm de yapılır! Yengeç duygunun her tonunu elleriyle yaşatır!

Gözü Yaşlı, Dili Tatlı Diye Pamuktan mı Sandın, Fena Yanıldın!

İşte orada dur! Gözünü yaşlı görüp, ensesine vurup lokmasını alırım mı sandın! Yengeç’in elindeki sevdiğinin güvencesi, sülalesinin rızkıdır! El uzatan; iki sözde tatlı dil, bir yalancı tebessümle kandırabileceğini sanır ama aldanır!  Hikâyenin sonunda Yengeç köşesinde göz yaşlarıyla uğraşır ama kendini ezdirmez, hele sevdiğine hiç göz değdirmez!

İçimde Bir Sıkıntı Eyvah, Başımıza Gelecek Var Diyorsa Sığınaklara Doluşun!

Gaipten haber mi alıyor, kuzgun gözünden bakıp olacağı mı görüyor bilinmez bir ürperti sarınca; “eyvah!” deyip yürekleri ağızlara getiriveriyor! “Olur mu gül gibi anlaşıyorlar, nereden çıkardın ayrılacaklarını” diyorsun, boşanma avukatı konuya noktayı koyuyor! Birikimimiz çok bize bir şey olmaz diyorsun, hoop tepetaklak! Yengeç sezdim diyorsa, haber uçmuş, başına gelecek işleme konmuştur, geçmiş olsun!

Gülmekle Ağlamak Kardeşmiş, Laf! Yengece Hönkürmek Olsun!

Bu insanlar gözleriyle yaşar! Bazen konuşur gözleri; anlatır da anlatır, bir gün kaygısını sızlanır, bir gün öfkesini! Sevdiğinin gözlerinden girip, gönlüne yanaştığı, bakışlarına kattığı tebessümüyle dokunmadan sarmaştığı bilinir! Bir de yaşlarıyla ortalığı sele kattığı, bakışlarıyla yürek burktuğu, içleri sızım sızım sızlattığı görülür! Bir anda gülme mi, ağlama mı krizi olduğunu anlamadığınız meçhul bir duyguya savrulursa hiç şaşırmayın, iki kardeşi tek duyguda harmanlaması meşhurdur! Kim bilir aklına ne gelmiş, gülerken duyguları göz yaşlarına hücum etmiştir! Canımız Yengeç, hayatı duyargalarıyla yaşar, çok güler, hepsinin sonunda bir kuple ağlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.