5 Maddede Cesur Yürekli Koç Burcu

Uzun uzun düşünmelere, araştırıp soruşturmalara, bir bilene danışmalara gereksinmez, beyninde çakan şimşekle harekete geçer, hızla sonuca varmak için tüm kozlarını yoluna serer! Türkün aklı tuvalette, koçun aklı maratonda çalışır; hedefinden sapıp yön değiştirmesi an meselesidir! Hal böyle olunca kapıdan girer bacadan çıkar!

Sürüye Uymaz, Kafasının Dikine Gider!

Herkesin gittiği yoldan gidip işini garantiye almaz, eşeğini sağlam kazığa bağla nasihatlarına kulak asmaz! Yıllarca hayalini kurup, davranana kadar bir ömrü heba etmez, aklına geleni eyleme döküverir! Riskli girişimlerinde bırakın uyarıları dikkate almaya, cazibesini katlar, yapamazsın diyenlere şov yapmak, farkını göstermek için elindeki işi, aklındaki diğer fikri bırakır, bir gaz, bir telaş yola koyulur! Tercih edilenin değil, henüz cesaret edilmeyenin dibinde biter!

Koç İçin Doğru Zaman Yoktur, Her An Atılmaya Hazırdır!

Önden fikrini akıl edip, piyasayı şöyle bir kolaçana kalkıp, doğru yer ve zamanı tayin edip, beklemeye koyulmaz, yakasına kırmızı gülünü takıp meydanlarda salınmaz! Kulağı alarmda, ateşi başında kalacağına, madem aklıma geldi derhal başıma gelsin der! Her an tetikte, her zaman hazırdır! Fikri akın akın gelirken önce elimdeki iş bitsin demez, orta yerinden ayrılır, bölünemezse soluğu yeni olanda alır! Koç’un hızına beygirler şaşırır, görenler şok olur, kendisi bir türlü duruma uyanmaz!

Ne Sözünü Esirger Ne Adalesinin Gücünü! Vurur, Kırar, Parçalar!

Sözün dolambacını, lafın yumuşatılmışını ne zihninde bulur ne dilinde; Koç’un düşündüğü izahına vurur, o da pek bir direk olur! Kimi zaman kalp kırdığı, yürek burktuğu doğrudur, işin aslı anlaşılıp, kalbinin temizi gün yüzüne çıkınca, düşmanlar hep dost olur! Koç’un da huyudur, işin arkadan yürüyenini, sözün törpülenip alengire dolanmışını bilmez, lafı gelişine vurur, o da gol olur! Ne bileğinin gücüne kota koyar, ne aklının erdiğine set çeker; hakkıysa, söke söke alır!

Kaybetmekten Korkmaz, Kazanmaya Doymaz!

Ateşten korkan odunu neyler, demirden korkan trene niye biner atarları cebinde, ateşi gözünde kaybedecek neyim var ki düsturu dilinde, koyulur yola! Birkaç sıyrık gün geçince azalır, sert rüzgarın etkisi iki hapşırıkla atlatılır, Koç istediğini yapmış, amacına ulaşmış olur! Şaşkınlık dolu bakışlar, korkudan yerinden çıkmış kalpler arasından geçer, zirvede arz-ı endam eder!

İntikam Sofrasıymış, Kin Yapışkanıymış Tanımaz! Mevzuyu Sündürüp Uzatmaz!

Kızgınlıklarını ötelemeyi, öfkesini yarına bırakmayı, vakti gelince nasılsa gününü görecek olanları bugünden rafa kaldırıp soğumaya bırakmayı sevmez! Bugünün işini yarına bırakıp ateşini söndürmez, zihnini meşgul etmez! Varsa bir derdi çözer, evlere sığmaz öfkesi destur beklemez, aklın yolunu bilmez, gözünün karasına güvenip, hadleri sahiplerine teslim eder!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.