26 Aralık 2019 – Oğlak Burcunda Halkalı Güneş Tutulması

26 Aralık 2019 günü Türkiye saatiyle 07.12 de Oğlak burcunun 4 derecesinde Güney Ay Düğümü yönlü halkalı bir Güneş Tutulması gerçekleşecek ve etkisini 6 ay boyunca sürdürecek. Tutulma elbette tüm burçları etkileyecek. Ancak, en yoğun etkilenecek burçların özellikle Koç, Yengeç, Oğlak ve Terazi olacağını söyleyebiliriz.

Tutulma haritasında İstanbul’a göre Yay burcu yükseliyor. Yükselen yöneticisi Jüpiter ise ikinci evde Oğlak burcunda konumlanmış. Tutulma yöneticisi Satürn de aynı burçta seyahat ediyor. Haritada değişken bir burç yükselirken, yükselen yöneticisinin öncü bir burç olan ve tutulmanın gerçekleştiği Oğlak’ta yer alması hayatımızda önemli değişimler olacağının habercisi gibi.

Oğlak burcu başarı ve tanınma motivasyonu, otorite figürü olan kişiler, yönetim, statü, gelenekler, devlet, kurallar, hırs, zor koşullara uyum sağlama ile tanımlanır.  Ayrıca ekonomi, topluma ve kurumlara ait konuları da ifade eder. Yukarıda tutulmanın Güney Ay Düğümü yönünde gerçekleşeceğini söylemiştik. Dolayısıyla Oğlak temalarıyla ve kişisel haritalarımızda Oğlak burcunun bulunduğu alanla ilgi artık çalışmayan, bozulan, bırakmamız gereken geçmişe ait birtakım konulara işaret ettiğini söyleyebiliriz.

Bu tutulma esnasında Güneş, Ay, Jüpiter, Güney Ay Düğümü, Satürn ve Plüton mahşerin dört atlısı gibi dizilmiş durumdalar. Yükselen yöneticisi Jüpiter’in tutulmaya çok yakın derecelerde konumlandığından özellikle görünür olacaktır. Jüpiter büyüme, gelişme, zenginler, uluslararası konular, fikir ve inançları anlatır. Ancak Oğlak burcunda rahat olmadığı bir yerde olduğundan bahsettiğimiz bu konularda zorlanma, aşırı hırs, kararlılık ve inatçılık hatta açgözlülük sergilememize sebep olabilir.

Ekonomi, kurumlar ve liderlere ait konulara dair belirli inanç ve fikirlerin değişmesi, farklı stratejilere yönelme, zorlanma gibi gündemler gelişebilir. Yeni düzenlerin kurulması, yönetici pozisyonundaki kişilerin veya hiyerarşinin değişmesi söz konusu olabilir. Kurallar değişebilir ve farklı işleyişler hayata geçirilebilir.

Bu tutulma, Boğa burcunda konumlanmış olan Uranüs’le üçgen açı içerisinde olacak. Dolayısıyla özellikle ekonomi, büyük kurumlar, banka, faiz ve kredi sistemleriyle ilgili yeniliklere, tahmin edemeyeceğimiz hızlı gelişmelere, eski düzeni geride bıraktıracak birtakım düzenlemelere şahit olabiliriz. Şubat ayı ortalarından itibaren ise Mars tutulma derecesine gelerek bir tetikleme etkisi yaratabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gelişmelerin hız kazanmasına sebebiyet verebilir.

Kişisel hayatlarımızda ise denk düştüğü alanla ilgili olarak hedeflerimizde bazı stratejileri değiştirmek, sorumluluk almak zorunda kalabiliriz. Artık ilerlemeyen konuları bırakmayı tercih edebiliriz. Büyümeye, gelişmeye dair bazı gelişmeler yaşanabilir ancak çok verimli olmayabilir. Bu noktada hırs yapmamaya ve inat etmemeye özen göstermeliyiz…

Peki tutulma seni nasıl etkiliyor?

Sevgili Koç: Tutulma 10. evinde yani kariyer, statü ve toplum önündeki duruşunu temsil eden alanda gerçekleşiyor. İş hayatında hareketlenmeler söz konusu olabilir. Yöneticiler, otorite figürü olan kişiler ve kariyerinle ilgili bir değişim ve yenilenme sürecine girebilirsin. Bazı sorumlulukların artabilir.  Artık çalışmayan işleyişleri geride bırakabilirsin.

Sevgili Boğa: Tutulma 9. evinde yani hayata bakış açısı, inanç ve felsefeler, yayıncılık, hukuk, akademi ve uluslararası konuları temsil eden alanda gerçekleşiyor. Önümüzdeki 6 aylık dönemde yeni bir eğitime başlayabilir veya akademik hayatında yeni sorumluklar alabilirsin. Eğitim süreci içerisindeysen tamamlanabilir veya bırakmak isteyebilirsin. Uzak mesafelere yolculuklar gündemine gelebilir. Ayrıca dış ticaretle ilgili hareketlenmeler yaşayabilirsin. Birtakım hukuki süreçlerle karşı karşıya kalabilir ya da süregelen davaların sonuçlanabilir. Farklı felsefelere merak salabilir, hayata bakışını yenileyebilir, maneviyatını sorgulayabilirsin.

Sevgili İkizler: Tutulma 8. evinde yani finansal konular, vergi, miras, eş ya da ortaklı gelirler, sigorta konularını temsil eden alanda gerçekleşiyor. Eş veya ortağından gelen gelirlerle ilgili bazı yenilenmeler yaşayabilir, yeni fırsatlar yakalayabilirsin. Diğer yandan alman gereken sorumluluklar olduğunu fark edebilirsin. Bir miras ya da nafaka davası sonuçlanabilir. Ödemesi devam eden bir borcun varsa bitebilir. Yeni bir kredi çekebilirsin. Ancak bu esnada gelir gider dengeni kurmakta zorlanabilir ve bu sebeple korkularınla yüzleşmek durumda kalabilirsin. Bu dönemde sezgilerin yoğunlaşabilir. Ayrıca görünenin ötesinde ne olduğunu sorgulamaya başlayabilirsin.

Sevgili Yengeç: Tutulma 7. evinde yani evlilik ve ortaklıkları anlatan alanda gerçekleşiyor. Dolayısıyla ilişkilerle ilgili önemli değişimler, yeni başlangıçlar yaşayabilirsin. Devam eden bir ilişkin varsa ciddiyete dönebilir ve evlilik gündemine gelebilir. Artık yürümediğini düşündüğün ilişkin varsa sonlandırmak isteyebilirsin. Eğer ilişkin yoksa uzun soluklu beraberliğe dönebilecek biriyle tanışabilirsin. İkili iletişiminde hareketlilik yaşayacağın bir dönem. Evliysen eşinden destek görmen mümkün. Ancak Güney Ay düğümünün orada oluşu ile artık yürümediğini hissettiğin, bırakman gereken bazı alışkanlıklarından vazgeçebilirsin. Ortaklıklarla ilgili yeni bir sürece girebilir bazı fırsatlar elde edebilirisin. Devam eden ortaklığın varsa bozulmuş konular olduğunu fark edebilir ve sonlandırmak isteyebilirsin.

Sevgili Aslan: Tutulma 6. evinde yani rutinlerin, iş ortamın ve sağlığını temsil eden alanda gerçekleşiyor. Gündelik yaşamınla ilgili kontrolü ele almak isteyebilir yeni bir düzen getirmek isteyebilirsin. Çalışma ortamındaki kuralların ve işleyişin değişmesi, sonlanması gibi gelişmeler olabilir. Çalışıyorsan sorumlulukların artabilir.  Karşılaşacağın fırsatları yeni bir projeye dönüştürebilirsin.  İşle ilgili yürümeyen konular varsa gözden geçirebilir ve bir karar verip ayrılmak isteyebilirsin. Sağlığına daha çok dikkat etmek isteyeceğin bir döneme giriyorsun.

Sevgili Başak: Tutulma 5. evinde yani aşk, çocuklar ve hobileri temsil eden alanda gerçekleşiyor. Çocuklarla ilgili sorumluluklar almak veya çocuk sahibi olmak isteyebilirsin. Eğer bir ilişkin yoksa yeni bir aşka yelken açabilirsin. Aşk ve ilişkilerle ilgili yürümeyen konuları gözden geçireceğin bir sürece giriyorsun. Devam eden bir ilişkin varsa artık yürümeyen şeyleri fark edebilir ve birlikteliğini sonlandırmak isteyebilirsin. Kendine ve yeni hobilere alan açabilirsin. Bu dönemde spora başlamak sana keyif verebilir.

Sevgili Terazi: Tutulma 4. evinde yani ev, aile, aidiyetler ve gayrimenkul alanında gerçekleşiyor. Dolayısıyla kökler, baba veya evle ilgili değişimlerin ve yenilenmelerin olacağı döneme giriyorsun. Aile bireylerinden birinin sorumluluğunu almak durumda kalabilirsin. Belki taşınabilir, yeni bir ev kurabilirsin. Elindeki bazı gayrimenkulleri çıkarmak isteyebilir veya yeni bir yatırım yapmak isteyebilirsin. Ancak bu dönemde yatırımlarla ilgili iyi düşünmekte fayda olacaktır.

Sevgili Akrep: Tutulma 3. evinde yani kardeşler, yakın çevre, eğitim ve ticareti temsil eden alanda gerçekleşiyor.  İletişim trafiğin yoğunlaşabilir. Yeni bir eğitime başlamak isteyebilirsin ya da almayı düşündüğün bir eğitimden vazgeçip farklı bir yöne gitmeyi tercih edebilirsin. Akrabalarınla ilgili sorumluluklar alman gerekebilir. Bazılarıyla aranda aksayan konuları fark edip görüşmeyi sonlandırabilirsin. Yakın çevrende birtakım değişiklikler olabilir. Ticaretle ilgili hareketli günler yaşaman mümkün görünüyor. Bazı ticari girişimlerinin yolunda gitmediğini düşünerek bırakma sürecine girebilirsin.

Sevgili Yay: Tutulma 2. evinde yani para kaynaklarını ve yeteneklerini ifade eden alanda gerçekleşiyor. Ekonomik anlamda önemli değişim ve dönüşümler seni bekliyor diyebiliriz. Gelirlerinle ilgili yeni bir düzen kurma gereği duyabilirsin. Bu sebeple yeni sorumluluklar alman gerekebilir. Öte yandan kaynaklarında daralma yaşayabilirsin. Parasal konularda dikkatli olman gereken bir dönem. Bu süreçte gelirini arttırmak için yeteneklerini geliştirmek isteyebilirsin. Ancak hırs yapmamaya özen göstermelisin.  Öte yandan bu alanda bazı gelişmeler ve fırsatlarla da karşılaşabilirsin.

Sevgili Oğlak: Tutulma 1. evinde yani başlangıçları ve bedenini anlatan alanda gerçekleşiyor. Hiç şüphe yok ki bu tutulmadan en çok etkilenecek burç senin burcun sevgili Oğlak. Bu dönemde yeni başlangıçlar, değişimler, dönüşümler seni bekliyor olacak. Bırakman gereken akışkanlıklarını ve ikili ilişkilerinde yürümeyen konuları gözden geçirerek onlardan özgürleşmek isteyebilirsin. Bazı fırsatlar yakalayabilirsin. Bedeninle ve dış görünümünle ilgili bazı değişimler yapmayı düşünebilirsin.

Sevgili Kova: Tutulma 12. evinde yani bilinç altını, ön göremediğimiz ve kontrolümüz dışında gelişen konuları ifade eden alandan gerçekleşiyor. Bu dönemde daha geri planda kalmak isteyebilirsin. Kendi iç dünyanı gözden geçirmek isteyeceğin, korkularınla ve alışkanlıklarınla yüzleşip arınabileceğin bir süreç olabilir. Ruhsal çalışmalara ağırlık verebilir, maneviyatına özen gösterebilirsin. Yoga, meditasyon gibi çalışmalar yapmak iyi gelebilir. Kontrolün dışında gelişen bazı konular gündemine gelebilir. Ancak akışa bırakıp kabule geçmeyi tercih edebilirsin.

Sevgili Balık: Tutulma 11. evinde yani gruplar, arkadaşlıklar ve geleceğe dair umutları ifade eden alanda gerçekleşiyor. İleriye dönük beklentilerinle ilgili daha gerçekçi olabileceğin bir döneme giriyorsun. Bunun için yeni sorumluluklar alman veya bazı hayallerinden vazgeçip yeni hedefler belirlemen gerekebilir. Yeni sosyal çevrelere girebilir, farklı insanlarla tanışabilirsin. Mesleki veya arkadaş gruplarında bazı değişimler, yenilenmeler olabilir. Yürümediğine inandığın arkadaşlık ilişkilerini sonlandırmak isteyebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir