2020’ye Evde Girecek Burçlara Yılbaşı Temalı Film Önerileri

Yılbaşı ayağına yüksek fiyatlarla sunulan menüler mi dersin, kalabalıktan yürüyemediğin caddeler mi, samimiyetten uzak klişe konseptler mi… Yılbaşına evde girmek için yığınla sebep var. Say sayabildiğin kadar! Yeni yıla evinin sıcaklığında, yakınlarınla, huzurla girmek en güzeli değil mi? Keyifli bir film açtın mı hele, değme gitsin keyfine! Bizler de 2020’ye evde girmek isteyenlere birbirinden keyifli yılbaşı temalı filmler seçtik, her birini burcunun beğeni kriterlerine göre eşleştirdik. Seçim senin!

Koç: Yılbaşı Hikayesi (A Christmas Story)

Koçların film zevklerinde öyle durağan, uzun bakışmalarla dolu, sıkıcı filmlere asla yer yok. Film dediğin enerjisini yükseltmeli, eğlendirmeli, mümkünse sıkmadan 2 saat geçirtmeli! Tam da bu yüzden 1983 yapımı Yılbaşı Hikayesi (A Christmas Story) onlara göre. Yılbaşı hediyesi olarak oyuncak silah isteyen çocuk kahramanın hikayesinde kendi yaşamlarından çok şey bulacaklarına şüphe yok.

Boğa: Yeni Yıl Şarkısı (A Christmas Carol)

Boğaların yeni yılı evde karşılamak isteyeceklerine en ufak bir şüphe yok. İnsanın içini ısıtacak türde bir film de keyiflerine keyif katabilir. Tıpkı 2009 yapımı Yeni Yıl Şarkısı (A Christmas Carol) gibi! Huysuz bir ihtiyarın geçmiş, bugün ve gelecek noellerin hayaletleri tarafından ziyaret edildiğinde çıktığı yolculuk, hem ders çıkaracakları hem de izlerken eğlenebilecekleri bir 90 dakika ortaya koyuyor.

İkizler: Tesadüf (Serendipity)

İkizlerin sinema alanındaki bilgisi sonsuz desek yeri. O yüzden bir şey önerirken, iki kez düşünmeli. En risksizi ise izlerken eğlenebilecekleri ve kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri filmler. İnsanın içini ısıtan olay örgüsüyle Tesadüf (Serendipity) de bunlardan biri! Bir alışveriş sırasında tanışan ve o akşamki sohbetlerinin büyüsünden kaçamayan çiftin uzun soluklu hikayesiyle mest olacakları kesin gibi.

Yengeç: Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde (Christmas Vacation)

Yeni yıla en sevdikleriyle birlikte merhaba demek isteyen Yengeçler için ilk akla gelen film önerisi kesinlikle 1989 yapımı Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde (Christmas Vacation). Yılbaşı arifesinde geleneksel aile kutlaması için hazırlık yapan bir ailenin başından geçen birbirinden eğlenceli olaylar, Yengeçlere sevdikleriyle beraber gülmekten karnının ağrıyacağı bir 2 saat hediye edebilir.

Aslan: Evde Tek Başına (Home Alone)

Aslanların her şeyde olduğu gibi film seçiminde de çıtaları bir hayli yüksek. Herkesten tam not almamış bir film, onların nazarında yetersiz. Bu yüzden yılbaşı temalı film dendiğinde belki de ilk aklan gelen film olan Evde Tek Başına (Home Alone) tam onların dişine göre. Baş karakterin bir başına yakaladığı mutlulukta ve kendinde bulduğu mücadele gücünde Aslanlar kendilerinden çok şey bulabilir.

Başak: Hediye Operasyonu (Arthur Christmas)

Başakların kılı kırk yaran türdeki beğeni kriterlerine ulaşmak çok mümkün değil. Hele ki onlara iki saat kaybettirecek bir filmden söz ediyorsak! En akılcı yol belki de onlara kendilerini hatırlatacak türde keyifli bir film sunmak. Son yılların en keyifli animasyonlarından Hediye Operasyonu (Arthur Christmas) gibi!Zira Noel Baba’nın oğlunun hediye operasyonu merkezinde meydana gelen aksaklığı düzeltme çabası tam da Başakların keyif alabileceği bir iş.

Terazi: Harry ile Sally Tanışınca (When Harry Met Sally)

Bilenler bilir, Terazilerin en zayıf noktalarından biri tadında çekilmiş romantik komedi filmleri. Bu yüzden yılbaşında da başka bir tercihe gerek yok. Tüm zamanların en iyi romantik komedilerinden Harry ile Sally Tanışınca (When Harry Met Sally) onları yeni yıla en iyi şekilde hazırlayacaktır denebilir.

Akrep: Tatil (The Holiday)

Akreplerin nazarında bir filmin iyi olması, hissettirdikleriyle yakından ilişkili. Yüzeyselliğin değil, derinliğin arayışında oldukları rahatlıkla ifade edilebilir. Sevdikleri adamlar tarafından hayal kırıklığına uğrayan iki kadın karakterin ev değişimi ile gerçekleştirdikleri tatillerinin anlatıldığı Tatil (The Holiday) onlara bir ders bile verebilir: En iyi yolculuklar, bavulların geride bırakıldığı noktada başlar.

Yay: Kutup Ekspresi (The Polar Express)

Yayların film zevkleri, günlük yaşamlarındaki ilgi alanlarının çok da dışında değil. İnanç, sorgulama, yolculuk… Hepsinin içinde olduğu bir film ancak onları tam anlamıyla tatmin edecektir. Kutup Ekspresi (The Polar Express) de sanki bu kriterler için yapılmış gibi! Noel babaya inancını yitiren bir çocuğun Kuzey Kutbu’na giden bir trenle yaptığı yolculuk, tadına doyulmaz bir 2 saat ortaya koyuyor denebilir.

Oğlak: Aile Babası (The Family Man)

Oğlaklar, düşünceleri net ve kolay kolay bildiklerinden şaşmayan insanlar. Doğruyu bulacaklarsa bile bunu yapacak kişi yine kendilerinden başkası değil. Belki de bir film fikirlerini değiştirebilir, kim bilir? İş, başarı ve para ekseninde yaşayan baş karakterin aydınlanma serüveninin anlatıldığı Aile Babası (The Family Man) tam da bu yüzden onlara önerilebilecek tek film.

Kova: Gremlinler (Gremlins)

Kendine has kurallarıyla meşhur Kovalara beğenilerini karşılar düzeyde film önermek nereden bakarsan bak, pek kolay değil. İlgi alanlarına değinen filmler ise belki doğru seçim için fikir verebilir. Başarısız bir mucidin hikayesinin anlatıldığı Gremlinler (Gremlins) bu noktada en doğru seçimlerden biri. Hatta baş karakterin eve getirdiği küçük yaratık, onları bir hayli eğlendirebilir.

Balık: 34. Caddede Mucize (Miracle on 34th Street)

Balıkların için bir filmin başarısı; onları bir noktadan alıp başka bir noktaya götürmesi ile ilintili. Yılbaşı dendiğinde ilk akla gelen filmlerden biri olan 34. Caddede Mucize (Miracle on 34th Street) onlar için biçilmiş kaftan desek yeri. Noel Baba’ya inancını yitirmiş küçük kızın hikayesi içlerini ısıtmak için bire bir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.