2019 Resort Trend Raporu Hangi Burçların Radarında?

Geçtiğimiz haftalarda ara koleksiyon olarak tabir edilen Resort koleksiyonları podyuma çıktı. Biz de sizin gibi astroloji meraklıları için, 2019 yılının Resort koleksiyonlarının öne çıkan trendlerinin hangi markalardan çıktığını ve hangi burçlarla uyum sağladığını derledik. Daha fazla detay için buyurun…

Raflarda en uzun süre kalan koleksiyonların mimarı olan Resort koleksiyonları ara koleksiyon olarak sunuluyor. Bazı moda yazarlarına göre gereksiz olarak sunulan bu koleksiyonların çıkış amacı aslında çok farklı. Lüks giyim markalarının Resort koleksiyonu yapmalarının altında yatan amaç müşterilerin yaz aylarında tatile giderken almaları için tasarlanmış ürünlerden çok daha fazlası. Tasarımcılar resort koleksiyonlarını podyuma çıkartırken asıl koleksiyonlarına katmayı planladıkları tasarımları test etme şansını yakalıyor. Üstelik tasarımcılar bu koleksiyonlarda diğer koleksiyonlarında olduğundan daha özgür olabiliyorlar.

Bu yılın Resort koleksiyonlarında blazer ceket ve yelek, baştan ayağa tek kumaş, destinasyon tasarımı, sörfçü ruhu, uzun ve kısa bir arada, dantel kumaş etkisi ve desen baskısı öne çıkan trendler oldu. Hazırsanız bu trendlerin hangi burçlarla uyum sağladığını inceliyoruz.

Blazer Ceket Kumaşı

Başta Christian Dior, Chloé, Giorgio Armani, Chanel, Louis Vuitton ve Valentino olmak üzere Chalayan, Khalite, Stella Mc Cartney gibi lüks giyim markalarının koleksiyonlarında rastladığımız takım elbise kumaşından ilham alınarak tasarlanan blazer ceket, trençkot ve uzun ceket tasarımları, Resort koleksiyonlarının öne çıkan trendlerinden biri. Bu tasarımların çoğunun minimal detaylarla podyuma çıkmış olması akıllara ilk olarak Başak burcunun sadeliğini getirdi. Özellikle, Giorgio Armani ve Chloé defileri tam olarak Başak kadınına hitap ediyor. Fakat Dior’un desenli ama klasik kesimli ceketi eğlenceli ruhunda gelenekselliği de barındıran Oğlak kadınına da göz kırpıyor diyebiliriz.

Tek Renk Tek Desen Tasarımı

Tek renk tek desen aslında Başak burcu kadınlarına önerdiğimiz bir stil. Fakat bu sefer desenler kocaman ve biraz ihtişamlı olduğu için Aslan burcu kadını bayrağı Başak burcundan kapıyor. Hatta Temperley London ve mütevazi giyim stili ile bilinen Jil Sander’ın dama kumaşını Aslan kadınından başka bir burç layığı ile taşıyamayacak gibi görünüyor. Belki bu şansı bir de Kova kadınına verebiliriz. Koleksiyonlarda kalın çizgiler, dramatik desenler, maxi elbiselerle ya da oversize ceketlerle buluşuyor.

Yay Burcuna Özel Gezginci Kumaş Tasarımı

Derek Lam sanki Yay burcu kadınının gezginci ruhuna hitap edercesine harita desenli uzun bir elbise tasarladı bu yıl. Seyahat havası Yay burcu kadınının sadece ruhunda değil üzerinde de olmalı diye düşünen Altuzarra, Stella McCartney, Monse, Balmain, Oscar De La Renta, Coach gibi tasarımcılar, Hawai deseni olarak tabir edilen palmiye ağaçlı desen, güneş batması, Atina ve Roma desenleri ile Yay kadınına ilham olacak. Bu yıl tatil sezonunda Yayların gidecekleri yerleri ilk önce kıyafetlerinde görecek gibiyiz.

Akrep Kadınlarına Dantel Kumaş Etkisi

Ah bu gizemli Akrep burcu kadınları… Neredeyse deri, dantel ve şifon kumaşlara ambargo koydular. O kumaşları herhangi bir koleksiyonda görünce aklımıza ilk olarak Akrep burcu geliyor. 2019 yılında Resort koleksiyonlarının öne çıkan kumaşı dantel, bu sefer tam olarak Akrep burcuna özel. Çünkü Akrep kadınlarının en belirgin özelliği olan gizemi her tasarımda görüyoruz. Paco Rabanne ve Chloé gibi tasarımcılar danteli transparan şekilde kombinezon tarzında etek kesiminde kullanırken, Givenchy gizemli olmak yetmez seksi de olmalı benim kadınım dercesine hem pencere şeklinde hem de kol ve yırtmaç olarak tasarladı.

Sörfçü Ruhu Koç Burcu Etkisinde

Spor kıyafetler ile kendini birçok kıyafete göre daha rahat hisseden Koç burcu kadını için tasarımcılar, Cruise koleksiyonunda sörfçü kadınlardan esinlenerek dar ve renkli sweatler ve bodyler tasarladılar. Prada, Off-White, Paco Rabanne ve Antonio Marras bu trendin öncüsü olsa da Tory Burch, Prabal Gurung ve Isola Marras da trendi sıkı bir şekilde takip ediyor. Uzun zamandır kalem eteklerle kombine edilen sweatlere alternatif olarak sörfçü üstlerini de bu yaz denemeye başlayabilirsiniz. Eminiz ki 2019 yılında sokak stili avcıları bu trendi fazlasıyla kullanacak.

Çeşitlilik Arayan İkizler Burcuna Uzun ve Kısa Tasarımlar

Çeşitlilik arayan İkizler kadını asla tek bir trendle yetinmez! Trendleri değerlendirir ama tek bir şekilde değil. İkizler burcu kadınının bu özelliğine uygun Resort tasarımları bu yıl 3.1 Philip Lim, Louis Vuitton, Rachel Comey ve Philosophy di Lorenze Serafini’den geldi. Hem kısa şort hem de uzun ceket, hırka ya da pardösü tasarlayan lüks giyim sektörünün tasarımcıları bu iki trendi aynı anda kullanarak mevsimsiz bir sezona giriş yapmamızı sağladı. Bu da en çok  farklı tarzları bir arada kullanmayı seven İkizler burcu kadınının ruhuna dokundu.

Tasarımlarda Desen Karmaşası

İşte size tek bir burca yönelik olmayan bir trend: Desenlerin karmaşası. Genellikle şal desen diye tabir edilen ve özellikle 60’ların baskısı olarak bilinen, Jackie Kennedy Onassis tarafından günlük hayatta bol bol kullanılan bir kumaş stili bu dönemde tekrar trend haline geliyor. Bu yıl da Valentino, Prada ve Salvatore Ferragamo şal desenin takipçilerinden. Bu üç tasarımcı kadar olmasa da Gucci de onların izinden giderek şal desenini kullandı. Peki bu şal desen en çok hangi burca yönelik derseniz hemen açıklayalım. Hiç kuşkusuz Yengeç burcu kadınına özel. Çünkü eski dönemlere ait kıyafetleri layığı ile taşıyan en öncü burç Yengeçler. Fakat Louis Vuitton ve Emilio Pucci’nin puantiye ve çiçek desenini karmaşık bir şekilde kullanması farklı tasarımlara aşık olan Kova burcunun radarına da giriyor. Hatta desen karmaşasında bilindik bir kumaş olan çiçek desenlerini  tercih eden Michael Kors’un tasarımlarını Balık burcu kadınları bile tercih edebilir.

Fotoğrafların tümü Vogue Runway’den alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.