2019 Oscar Ödülleri Şık ve Rüküşleri

Yılın ilgiyle beklenen ve dünyanın en şık kırmızı halısı Oscar Ödül Töreni Kırmızı Halı geçidi sabaha karşı Los Angeles Dolby Tiyatrosu’nda 91. kez gerçekleşti. Bu yıl kırmızı halıdan Jennifer Lawrance, Angelina Jolie, Nicole Kidman gibi şıklıklarıyla her seneye damgasını vuran ünlüleri göremedik. Hatta adaylar ve ödül verecek olan ünlüler de olmasa kırmızı halı neredeyse iptal edilecekti. Neyse ki Charlize Theron var da her sezon olduğu gibi bu yıl da bizi şaşırtmadan çıtayı yükseltti. Detaylara geçmeden önce 91. Oscar Töreni Kırmızı Halı geçidinde dekoltelerin sırtlara gizlendiğini ve pembenin farklı tonlarının geceye damgasını vurduğunu belirtmek isteriz.

Her kırmızı halı töreninde olduğu gibi 2019 Oscar Ödülleri Kırmızı Halı geçidinde yürüyen ünlülerin yıldız haritalarına göre şıklık ve rüküşlüklerini değerlendirdik. Birçok ismin Altın Küre Ödül Töreni Kırmızı Halı’sında da olduğunu belirtmek isteriz. Eğer beğendiğin isimlerin Altın Küre Töreni’nde şık mı rüküş mü olduğunu merak ediyorsan burayı tıkla!

Şimdi hazırsan Oscar Ödülleri şık ve rüküşlerini incelemeye başlıyoruz.

Charlize Theron

Yükselen ve Venüs burcu Başak olan Charlize Theron’un şıklığı sadelikle vurgulayacağını bildiğimiz kadar bizi kırmızı halıda asla yüzüstü bırakmayacağını da biliyorduk. Güneş ve Ay burcu Aslan olan ünlü oyuncu yine sadelik ve ihtişamı öyle bir birleştirdi ki bu gecenin en şık kadını unvanını açık ara ona verdik diyebiliriz. Altın Küre’de olduğu gibi Christian Dior Haute Couture tasarımı tercih eden Charlize, hakim yaka, manşetli uzun kolları, uçuk mavi kostümü ile oldukça sade görünürken sırt dekoltesi ve Bulgari mücevherleri ile yıldız haritasında Başak kadar Aslan kadınının da var olduğunu ispatladı. Fazla söze gerek yok gecenin en şıkı Charlize…

Olivia Colman

Kimsenin ne dediği umurunda olmayan bir Kova kadını Olivia Colman. Zaten insanların ne dediği umurunda olsaydı şahane bir yeşil ipek şantuk kumaştan tasarlanan kostümünün kollarından başlayan ve şal gibi üzerine alarak kuyruk olarak devam eden parçayı elbisesi ile birleştirmezdi. Kostümü kendi yapmadı ama giymeye karar veren kendisi olduğu için suçluyoruz onu. Seksi olmak istememesini Venüs burcunun Oğlak olmasına, kaliteli kumaş seçimini de Ay burcunun Boğa burcu olmasına bağlıyoruz. Her ne kadar yeşil rengi çok yakıştırmış olsak da, makyajı dozunda olsa da, saçı yaşına uysa da Olivia Colman Prada kostümü ile bizden geçer not almadı.

Lady Gaga        

Altın Küre Kırmızı Halı geçidine damgasını vuran Lady Gaga bu geceye damga vuramadı. Venüs ve Güneş burcu Koç kadını olduğu için farklı seçimler yapar diye düşünürken dünyanın en ünlü halısına en sıradan renk ile katıldı. Acaba herkes neon renkler giyecek ben siyah ile sıyrılırım da dikkat çekerim diye mi düşündü bilemiyoruz. Fakat detaylara indiğimizde Alexander McQueen tasarımı olan straplez kostümünün kalçasındaki kalıbı ile ünlü modacının vefat etmeden önceki ikonik defilelerini aklımıza getirdi. Kabarık etekleri ve eldivenleri ile asla rüküş değildi ama Yükseleni İkizler burcu olan bir kadın gibi de görünmüyordu ünlü şarkıcı. Fakat geceden şık bir kadın olarak geçti.

Yalitza Aparicio

Venüs Kova, Güneş Yay ve Ay burcu Yengeç olan bir kadın ile karşı karşıyayız. Yani her telden var. Özgür ve sıra dışı Kova kadını, çılgın ve etnik Yay kadını ve romantikliğin ve retronun aşığı Yengeç kadını… Peki, haritasındaki hangi burç onun bu güne hazırlanmasını sağladı dersin? İlk defa Oscar’a aday olan Yalitza’nın kırmızı halıda Kova kadınının izlerini görmek ve sıra dışı bir tasarım ile gelmesini beklerken o açık yeşil tül ve şifondan tasarlanmış, prenses kesim etekli, tek omuzlu elbise tercih ederek onu Yengeç burcunun yönettiğini ispatladı. Rodarte tasarımı kostümünün belki belindeki dikişlerini kemer ya da broş ile kapatsa daha şık olabilirdi fakat rüküş de değil. Sadece gözlerimizi alamadığımız bir şıklık göremedik ünlü oyuncuda. Saç ve makyaj tercihi mükemmel olsa da kostüm tercihi için aynı şeyi düşünmüyoruz. Kurul kararıyla şık, hakkıyla değil.

Melissa McCarthy

Güneş burcu Başak, Venüs Terazi ve Ay burcu Yengeç olan Melissa McCarthy Altın Küre kırmızı halısında en rüküşlerden biriydi. Belki bu sefer dikkat eder dedik ama o da ne, yine rüküş olmaktan kendini alıkoymadı ünlü oyuncu. Nereden başlasak bilemiyoruz. Yıldız haritasındaki Yengeç burcunun ağırlığı ile o demode saçlarını yaptırdığına eminiz. Aslında inanamıyoruz Terazi ve Başak kadınının ağırlıklı olması gerekirken neden Yengeç tarafı ağır basıyor Melissa’nın. Üstelik vücut tipine göre de asla giyinmiyor. Göğüslerini daha büyük gösteren beyaz renk, belininin kalınlığına dikkat çeken kemeri, sanki dikişleri atmış gibi duran pelerini ile fazlasıyla rüküş Melissa. Üstelik sanki bijutericiden alınmış gibi duran sönük kolyesi de boynunu keserek boyunu ve boynunu da daha kısa göstermiş. Nereden baksak olmuyor.

Brie Larson

Seksi ve tutkulu Akrep kadınını Venüs ve Ay burcundan, elegan, zarif ve şık stilini ise Terazi burcundan yakalayan Brie, özgüvenini ise yıldız haritasındaki Yükselen burcunun Koç olmasına borçlu. Fakat bu gece fazla risk almadan seksi ve parlak Celine kostümü ile kırmızı halıdan geçti. Bacak ve omuz dekoltesi dozunda, bu yılın modası hakim yaka yüzünü boğmayacak şekilde kesilmiş, bantlı ayakkabıları seksiliğini vurgular biçimde öne çıkarılmış olan Brie’ye bir güzellik yapıyor ve sadece kostümü ile değerlendirmiyoruz. Saç makyaj, mücevher ve aksesuar seçimleri ile baktığımızda şık bir Brie görüyoruz.

Sarah Paulson

Keşke oyunculuğu kadar stili ile konuşabilsek Sarah Paulson’u. Kendisi Güneş burcu Yay, Yükselen burcu Başak, Ay burcu Kova ve Venüs burcu Oğlak olan bir kadın olduğu için ne zaman ne giyeceğini kestirmek biraz güç. Ünlü oyuncuyu astroloji haritasındaki Başak ve Oğlak etkilerindeyken şık bulsak da bugün fazlasıyla sıra dışı ve özgür ruhlu Kova kadını olduğu için rüküş sınıfına aldık. Her ne kadar Kova kadınlarının kendine özgü stilini beğensek bile damacanaya örtü geçirilmiş gibi duran üst bedeni ve iki dakika önce üzerine dikilmiş izlenimi veren cepli kabarık eteğini hiç beğenmedik. Brandon Maxwell tasarımı olan bu kostüm doğru renkte olsa bile Sarah’ın hayatında hep bir eksi olarak hatırlanacak bize göre.

Helen Mirren

Güneş burcu Aslan olan bir kraliçe o! Helen Mirren Yükselen burcunun ona verdiği yetkiye dayanarak genç ve dinamik İkizler burcunun tüm ahengini Schiaparelli Couture tasarımı kostümünün rengi ve Ay burcunun aykırı Kova burcu olduğunu ispatlayan yaşını gösteren saç modeli ve rengiyle gecenin en şıklarından biriydi. Hem renk ile hem de Harry Winston mücevherleri ile geceye yaşım kaç olursa olsun hepinizle aşık atarım dercesine katıldı.

Jenniffer Lopez

Oscar Gecemizi aydınlatan kadın Jennifer Lopez! Tom Ford tasarımı kostümü ile geceye aynalar içinde katılan ünlü şarkıcı yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Henüz onu çirkin bir makyajla görmediğimiz için saç ve makyajının olağanüstülüğünden konuşmayacağız. Her sene kabarık elbiseler ve genelde Elie Saab tasarımı kostümler içinde gördüğümüz Jennifer Lopez 91. Oscar törenine Aslan burcunun hakimiyetinde katıldı. Elbise her ne kadar ışıl ışıl olsa da hakim yakasına mücevherimsi ayrıntılar ekletmekten geri duramayan tutkulu bir Akrep kadınını da yansıttı bize. Genç ve dinamik duruşu ise Venüs burcunun İkizler olmasından kaynaklanıyor. İlk bakışta göz alıcı görünse de JLO şık değildi bu gece…

Glenn Close     

Glenn Close’u her kırmızı halıda olduğu gibi Oscar’da da kraliçe olarak beklerken kendisi tanrıça edasında geldi. Öyle ki Carolina Herrera Tasarımı altın rengi ışıl ışıl kostümü ile neredeyse gözlerimiz kamaşacaktı. Tabii o sarı çantasını, bedenini iki beden büyüten pelerin ve kuyruğu ile göğsünü sanki iğne ile tutturulmuş izlenimi veren dekoltesini kapatma çabalarını görmeseydik. Hayır senin burcun Balık, romantiklikten uzak, Ay ve Venüs burcunun Kova ve Yükselen burcunun Aslan olmasına dayanarak sıra dışı ve parıltılı olacağım derken rüküş olmaktan geri duramadı. Üzüldük ama elimizden bir şey gelmedi.

Amy Adams

Amy Adams’ın haritasını incelediğimizde Güneş ve Venüs burcunun Aslan olduğunu görüyoruz. Fakat Yükselen burcu İkizler ve Ay burcu ise Başak olduğu için Amy bizi her kırmızı halıda şaşırtıyor. Acaba bu geceki seçimi astroloji haritasının hangi bölümünden esinlenecek diye düşünmeden edemiyoruz. Saç ve makyajında bir bıkkınlık olan Amy Adams, kostüm tercihini ise kesimleri kusursuz bir Versace.  Straplez yakasının sivri uçları ona asi bir hava katarken seksiliğini de vurguluyordu. Bize göre Amy gecenin alkış alanlarından sadece o piramit kolye biraz fazla geldi gözümüze.

Jenniffer Hudson

Venüs burcu Terazi olan hiçbir kadın o volanların duruşunda bir terslik olduğunu bile bile bu kostümü giymezdi. Halbuki ne Elie Saab böyle bir hata yapar ne de astroloji haritasında Güneş burcu Başak, Ay burcu ise Balık olan Jennifer. Bu gece ne oldu anlamadık. Balık burcunun romantikliğindeki volan aşkı Jennifer Hudson için kötü bir tercih oldu. Zoraki yırtmacı ve volanlarının havada kalmışlığını görmezsek rengi ile şık olabilirdi Jennifer ama ne yazık ki sen de bizimle değilsin!

Regina King

Yıldız haritası oldukça karmaşık olan Regina King Güneş burcu Oğlak ve Ay burcu Başak olan bir kadın. O nedenle onun sade seçimlerini bu iki burca yoruyoruz. Fakat Altın Küre Ödül Kırmızı Halı geçidindeki gibi sıra dışı tercihleri ise Yükselen burcunun Kova olmasından kaynaklanıyor. Altın Küre gecesi şık mı rüküş mü olduğuna sen karar ver istemiştik fakat bu gece beyazlar içinde straplez yakasındaki dozunda pırıltı, mükemmel drapeler ile yırtmacın muazzam uyumu fazla söze gerek yok dercesine şıklık yaratıyor. Oscar De La Renta kostümü ve Chopard mücevherleri ile Regina King Charlize’dan sonra en şık ikinci kadın oyuncu.

Emma Stone

Sen ne yaptın Emma! Bir Oscar aldım ve bana bir daha vermezler dercesine umursamazsın artık kırmızı halıda. Tamam Louis Vuitton’un yüzü olmanı anlıyor ve seçimini onlardan yapman gerektiğini de anlayış ile karşılıyoruz ama neden bu kadar kötü bir seçim. Senin Güneş burcun Akrep ve Yükselen burcun Aslan kendine gel. Bugüne kadar ki elegan şıklığını da Ay ve Venüs burcunun Terazi olmasına borçluyken bugünkü tercihinin astroloji haritan ile ilgisi olduğu asla düşünmüyoruz. Resmen sınıfta kaldı Emma Stone!

Rachel Weisz

Romantiklikte çığır açan bir yıldız haritası var Rachel Weisz’in. Güneş, Ay ve Venüs burcu Balık ama bu kadar romantik olmak bile onu rüküşlükten çıkaramıyor. Altın Küre’de de rüküştü ama en azından takdire şayan bir rüküşlüğü vardı. Bu gece ise Givenchy Couture tasarımı kostümü ile sanki bir anda yağmur bastırmış da elbisesinin üzerine çocuğunun yağmurluğunu geçirmiş gibi duruyor. Cartier tacı, saçı ve makyajı pek hoş görünse de, elbisesinin çiçekli işlemeleri ve pilileri mükemmel dursa da o pvc’yi geçirmeyecektin üzerine Rachel. Rüküşsün!

Emilia Clarke

Emilia Clarke’ın hanım hanımcık sevimli duruşuna bir türlü alışamıyoruz. Her ne kadar ihtişamlı bir Khaleesi olarak gönüllerimizde taht kursa da kırmızı halı seçimlerinde o tahtı sallayacak tercihler yapabiliyor. Fakat bu gece Emilia, lila rengi üst bedenindeki seksi kesimli Balmain kostümü ile Venüs burcu Akrep, Güneş burcu Terazi kadını olduğunu bize fazlasıyla gösterdi. Keşke o cool elbisesini sevimli gülüşü ile gölgelemese. Fakat yine de elbisesinin rengi, üzerindeki ışığı ile şık ünlü oyuncu…

Gemma Chan

Tamam Gemma, Güneş ve Venüs burcun Yay ve sen dünyayı umursamadan giyinebilirsin fakat unutma ki senin Ay burcun da Boğa. En azından yıldız haritandaki Boğa kadınına yönelik bir seçim yapamaz mıydın?  Valentino Couture bile olsa yorgan desenini andıran içinde kaybolduğun bu kostümü giymek zorunda mıydın? Valentino Couture olmasa yerden yere vuracağız ama onun hatırına seni sadece rüküşsün diyerek eleştirmek istiyoruz. Saç, makyaj ve Bulgari mücevherin her ne kadar doğru bir seçim olsa bile o kostüm senin aurana çok ters.

Kacey Musgraves

Giambattista Valli Couture kostümü ile Kacey bize “seni pamuklara sarmalar sararım” şarkısının sözlerini aklımıza getirdi. Rihanna giydikten sonra bütün ihtişamı kaçan ve kim giyerse giysin hep onu hatırlatan bir kostüm artık aşırı tüllü ve tütülü elbiseler. Güneş burcu Aslan ve Ay burcu Yay olan Kacey’den daha iddialı bir kostüm beklerdik. Saç ve makyajı kostümü için muhteşem olsa da Yengeç kadının romantik ve vintage sever çizgilerini barındıran pamuk şeker rengindeki kostümünün şık mı rüküş mü olmasına karar veremedik. Belki kol detayları gözümüze fazla geldi bilemiyoruz. O yüzden karar senin Kacey şık mı rüküş mü?

Laura Harrier

Güneş burcu Koç, Ay burcu Boğa ve Venüs burcu Kova olan Laura, bebek mavisi Louis Vuitton kostümü ile Boğa kadının etkisinde olduğunu gösteriyor bize. Boğa kadının kalite bilincini elbisesinin taşlarında ve kusursuz kesiminde görebiliyoruz. Üstelik Bulgari mücevheri ile elbisesinin üzerindeki aynı renklerde bulunan taşların uyumu ve göz makyajı ve elbisesinin renginin aynı olması kesinlikle estetik duygusu ile ön plana çıkan Boğa kadınının eseri. Aşırı şık bulmadık ama sınıfı geçer.

Tina Fey

İşte dişi, çekici, elegan ve gençliğe aşık bir yıldız haritası ile karşı karşıyayız. Tina Fey Güneş burcu Boğa, Yükseleni Aslan, Ay burcu Terazi ve Venüs burcu İkizler olan bir kadın. Tüm bu burçların karışımındaki stili ise onu zamansız bir kıvama ulaştırıyor. Her ne kadar fazla risk almasa da bugünkü kırmızı halıdaki zarif duruşu ile Başak kadının etkilerini fazlasıyla görüyoruz. Tina Fey, Vera Wang kostümünün yakasının ovalliği, eteklerinin kusursuz akışı ve rengi ile gecenin en şık kadınlarından biri oldu.

Julia Roberts

Karşımızda karmaşaların karmaşası Julia Roberts. Ay Aslan, Yükselen Yengeç, Venüs Başak ve Güneş burcu ise Akrep olan bir kadını eleştireceğimiz için biraz gergin olsak da Julia her kırmızı halıda olduğu gibi rüküş sınıfına hep daha yakın. Aslında Başak, Akrep ve Aslan burçlarının dozunu ayarlayabilse hep şık olabilir ama onun yıldız haritasındaki Yükselen burcu olan Yengeç ağır bastığı için hep demode seçimler yapıyor. Bu gece de eteklerinin fırfırları fazlasıyla demode fakat tek omuzlu, muhteşem kumaşının ve saçları ile mücevherlerini uyumuna baktığımızda Akrep ve Başak kadınını da görebildik. Julia Roberts Elie Saab Kostümü ile Altın Küre Ödül Töreni’nde olduğu gibi Oscar Töreni Kırmızı Halı’sında da bizden geçer not aldı. Şıksın ama keşke kendine biraz daha güvenseydin ve geceye sadece ödül vermek için değil de kırmızı halıdan geçerek katılsaydın.

Marina De Tavira

Roma filminin oyuncularından Marina De Tavira Güneş ve Ay burcu Yay, Venüs burcu ise Oğlak olan bir kadın. Yıldız haritası bize bazen şık bazen de salaş, bazen klasik bazen de modern bir stili olduğunu söylese de Oscar kırmızı halısında kesinlikle şık bir kadın görüyoruz. J. Mendel tasarımı olan bordo renkli, ipek şifon ve tül kumaşın mükemmel birleşimindeki kat kat fırfırlardan oluşan etekleri ile fazlasıyla o halıya ait olduğunu ispatlıyor. Yalnız belirtmeden geçemeyeceğiz ünlü oyuncunun bu geceki stilini yıldız haritasındaki Oğlak kadınına borçlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.