2019 Altın Küre Ödül Töreninin Şık ve Rüküşleri

Oscar Ödül Töreni kırmızı halısından sonra dünyanın en şık ikinci kırmızı halısı olarak bilinen 76. Altın Küre Ödül Töreni (Golden Globe Awards) dün gece Los Angeles’da yine çok renkli ve ihtişamlıydı. Bu yıl kırmızı halıda neredeyse her kumaş türü vardı. Payet, pullu, taşlı, kadife, ipek saten, ipek tafta, şifon ve ipek kumaş en çok öne çıkan kumaşlar arasında. Renk kartelasında ise siyah, mor, sarı, ten rengi ve Lady Gaga’nın lila rengi Valentino Couture elbisesi en fazla dikkat çeken renkler olarak gözümüze çarptı.

Oscar’ın habercisi olan Altın Küre Ödül Töreni kırmızı halısından geçen ünlü oyuncuların şıklıklarını masaya yatırdık. Tabii doğum haritalarına göre. Bakalım ünlü oyuncular haritalarında yazan özellikleri geceye yansıtabilmiş mi?

Hazırsan başlıyoruz…

Charlize Theron

Charlize Theron her tercihi ile bize yükselen ve Venüs burcunun Başak olduğunu ispatlıyor. Hatta sadeliği öyle bir ihtişamla sergiliyor ki o noktada haritasındaki Güneş ve Ay burcunun Aslan olduğunu anlıyoruz. Hem gösterişli hem de sade olmak ve bunu her seferinde itinayla kusursuz bir biçimde yapabilmek herkesin harcı değildir. İşte tam da bu nedenlerden dolayı fazla cümle kurmak istemiyoruz. Charlize Threon, Christian Dior Haute Couture tasarımı damla yaka göğüs dekoltesi, dekoltenin üzerine şıklığı zarafetle tamamlayan fiyongu, siyah ve beyaz renklerindeki kostümü ile hiç tartışmasız şıklar arasında.

Dakota Fanning

Romantikliğini haritasının Güneş ve Venüs burcunun Balık olmasından alan ihtişamını ve gösterişli duruşunu ise yükseleninin Boğa, Ay burcunun ise Aslan olmasından kaynaklandığını düşündüğümüz ünlü oyuncu geceye buzlar kraliçesi ihtişamında katıldı. Armani Privé tasarımı buz mavisi kostümü, kusursuz makyajı ve saçı, elbisesinin arkasındaki fiyonkların romantikliği, mücevherlerinin ihtişamı ile haritasının hakkını veren bir şıklık içerisinde ünlü oyuncu.

Lady Gaga       

 

Yaptığı müzik kadar son yıllarda oynadığı dizi ve filmlerle de gündemden düşmeyen Lady Gaga Altın Küre kırmızı halısına resmen damgayı vurdu. Özel gecelerde tercih ettiği tasarımcılarla her daim kendinden söz ettiren Lady Gaga, Valentino Kış 2018 Haute Couture tasarımı lila rengi elbisesi ile “Benim Güneş ve Venüs burcum Koç, siz ne derseniz deyin umurumda değil, aldırmam, ben istediğimi giyerim siz sadece konuşursunuz” dercesine salındı. Sürekli değiştirdiği imajı ile yükselen burcunun İkizler olduğunu belirtircesine farklı ve dinamik tercihleri ile kendinden söz ettiren ünlü şarkıcı kolları devasa balon koldan tasarlanan ve upuzun kuyruğu ve elbisesinin rengine boyadığı saçları ile şık diyemiyoruz ama farklı olduğu için rüküş de diyemedik.

Nicole Kidman

“Artık yaşlandın Nicole bırak da gençler tahtını devralsın artık” dedikçe her sene yine şık olmayı başaran yükseleni Akrep, Güneş’i İkizler, Ay burcu Yay ve Venüs burcu Aslan olan bir kadın ile karşı karşıyayız. Bu kombinasyona ait bir kadının rüküş olması zaten imkansızken Nicole haritasına uygun olan tercihleri ile bizi her seferinde bir kez daha şaşırtıyor. Saç ve makyajındaki dinamiklik ile İkizler burcuna, disko topu çantası ve payetli ışıl ışıl Michael Kors tasarımı kostümü ile Aslan burcuna, elbisesinin bordo rengi ve her daim soğuk seksi duruşu ile Akrep burcuna gönderme yapıyor. Her zaman olduğu gibi yine şık ünlü oyuncu.

Melissa McCarthy

Kelimenin tam anlamıyla rüküş bir Reem Acra tasarımı ile elbisesinden bile rüküş Melissa McCarthy. Mor renk ile çıkış yapacağım derken, makyajındaki bu yılın pantone rengi olan mercan rengi ruj tercih ederken, elbisesinin detaylarındaki fırfırların kalabalığı yetmezmiş gibi saçını da dalgalı ve açık bırakarak daha da karmaşık görünüm veren ve üstelik bir de payetli tek tarafındaki yıldızlar ile muhteşem Chopar mücevherlerini basitleştirirken ne düşünüyordu çok merak ediyoruz. Bize göre ünlü oyuncu doğum haritasının mağduru. Güneş’i Başak, Venüs’ü Terazi, Ay burcu Yengeç olan Melissa elbisesindeki yıldızlarının ve demode tercihlerinin Yengeç burcuna ait olduğunu düşünüyoruz. Sade ve şık tercihlerin hakimleri Terazi ve Başak burcu ise sadece makyaj ve mücevherlerinde görebiliyoruz. Fakat Yengeç burcunun ağırlığı ile o seçimi de gölgede kalarak rüküşlüğün en tepesine oturuyor.

Lupita Nyong’o

Karşımızda haritasında romantik Balık, şık ve elegan Terazi ve cesur Koç burcu olur da şık olmayan bir kadın olabilir mi? Oval yaka straplez elbiseyi ancak Venüs burcu Koç olan cesur kişiler tercih edebilirdi derken, elbisenin rengi ve klasik kalem kesimi Ay burcu Terazi olan bir kadının seçimi diyebiliriz. Renk seçimi ve boncuk işlemeleri ile gözümüze muhteşem görünen Lupita Calvin Klein tasarımı kostümü ile geceye ışık kattı.

Julia Roberts

Güneş burcu Akrep, Ay burcu Aslan ve Venüs Burcu Başak olan Julia Roberts’ın haritası buraya kadar harika görünüyor fakat araya yükselen olarak Yengeç girince stili tamamen altüst oluyor. Haritasının azizliğine uğrayan Julia bu geceye kadar genelde rüküş sınıfına gireceği için biz ona 2019 yılında da şans vermeyi düşünmüyorduk. Taa ki Stella McCartney tasarımı giyene kadar. Drapeli tek omuzlu üst bedeninin kristal taşları Aslan kadınına gönderme yaparken, seksi ayakkabıları ve bıçak gibi pantolonu Akrep kadınına göz kırpıyordu. Sade ve zarif saç ve makyajı ise Başak kadınında nasibini alıyor ve Yengeç kadınına uğramadan geceyi bitiriyor Julia. Bu şekilde kesinle şık.

Emily Blunt

Güneş burcu romantik Balık, Ay burcu duygusal Yengeç ve Venüs burcu da cesur Koç olan Emily Blunt’ın tercihinde bu üç burcu da görebiliyoruz. Makyajının pastel ve nude tonlarında olması, saçını dağınık topuz yaptırması her özel gecede Balık burunun tercih edeceği bir seçim. Asimetrik tasarımı ve  kalın örgü dantelden tasarlanmış Alexander McQueen tasarımı hakim yaka kolsuz gri kostümü herkesin tercih edebileceği bir kırmızı halı kıyafeti değil. Ancak Yengeç burcu böyle asimetrik ve geçmiş dönemlerin izini taşıyan bir iddialı bir kumaşı elbise olarak seçebilir. Emily’nin böyle farklı bir tercih yapabilmesi ise kesinlikle cesur Koç burcu özelliğinden geliyor. İlk bakışta elbise şık gibi görünmese de detaylara inildikçe şık kategorisine giriyor.

Rosamund Pike

Pencere dekolteli Givenchy Haute Couture kostümü ile geceye katılan Rosamund Pike, Güneş burcu Kova, Ay burcu Oğlak ve Venüs burcu Yay olan seksi olmaktan korkmayan, kuralına göre giyinmeyi umursamayan ve soğuk duruşlu bir oyuncu. Soğuk ve mesafeli duruşunu Oğlak burcuna borçlu iken siyah, organze kumaştan tasarlanan etek kısmındaki paneller ile harikalar yaratan kostümünün üzerine aldığı payetli ceket neye delalet ediyor bilemiyoruz. Sonra aklımıza umursamaz Kova burcu ve kuralları tanımayan Yay burcu geliyor. Durum bu olunca da ceketten dolayı puanını indirerek rüküş sınıfına alıyoruz.

Glenn Close   

O bir kraliçe. O, Güneş burcu Balık, Ay ve Venüs Burcu Kova ve Yükselen burcu ise Aslan olan bir tanrıça. O ne giyerse giysin her elbise ile ışıldar. Üstelik parıldamak için payete, taşa ya da başka bir materyale ihtiyacı olmadı hiçbir zaman. Yaptığı romantik tercihleri Balık burcundan geliyor olsa da bugün ünlü oyuncuda Kova burcunun ona verdiği umursamaz tavrı görüyoruz. Özellikle platin rengi saçlarının ve doğal makyajına tezat oluşturan kadife kumaştan tasarlanmış bisiklet yaka pelerinli elbisesi ile son derece asi bir şıklık yakalıyor. Haritasında yer alan Aslan burcu parıldaması için yeterdi fakat o yine de işini riske atmayarak yakasında yarım bir fiyonk ile tek sıra halinde ayakucuna kadar inen payetli bir şeridi olan Armani Privé tasarımı ile kırmızı halıdaydı. Yaşına uyum sağlayan dramatik kostümünü şıklar arasına yerleştirdik.

Amy Adams

Amy Adams her ne kadar Güneş ve Venüs burcu Aslan olsa da biz onda genç ve dinamik tercihleri ile İkizler burcunun çizgilerini görüyoruz. Haritasını incelediğimizde ise yükselen burcunun İkizler olduğunu, Ay burcunun ise Başak olduğu görüyoruz. O noktada da pastel renkleri tercih etmesi ile İkizler burcu, sade bir tasarım olan Calvin Klein kostümü ile Başak burcuna gönderme yapıyor. Amy Adams’ın Aslan burcu mücevherlerinde ortaya çıkıyor. Aşırı bir şık değil ama rüküş olamayacak kadar sade olduğu için şık!

Claire Foy

Venüs burcu ile Güneş burcu Koç olan ve bu kadarı yetmezmiş gibi Ay burcu Akrep olan Claire Foy sınır tanımayan ve gözü pek bir imaj çiziyor. Koç burucunun en önemli özelliği olan cesuru öyle bir ele alıyor ki bu cesareti onu rüküşler arasına sokuyor. Eh, her şeyin fazlası zarar. Saten kumaştan tasarlanan Miu Miu kostümü öyle kırışık ve kol altındaki sanki üzerine iki beden büyükmüş gibi duran toplanmış kumaşları ile o kadar göz yoruyor ki ne elbisenin güzel rengini ne de ünlü oyuncunun kusursuz makyajını gözümüz görüyor. Üzgünüm Akrep ve Koç’a rağmen rüküşsün kraliçe…

Regina King

Karmakarışık bir harita ile karşı karşıyayız. Güneş burcu Oğalk olan ve Ay burcu Başak olan ünlü oyuncu hanım hanımcık olayım derken işin içine yükseleni Kova giriyor. Bu da yetmezmiş gibi Venüs burcunun çılgını Yay burcu da haritaya eklenince Regina her seferinde farklı bir stil ile karşımıza çıkıyor. haritasının bu geceki kazananı sıra dışı Kova ile umursamaz Yay burcu. Bu kadar parıltının biraz dengeye ihtiyacı var diyen Başak burcunu dinleyerek oldukça az makyaj ve Alberta Ferretti tasarımı kostümü ile geceye katılıyor. Şık mı rüküş mü kararı sen ver istedik.

Emma Stone

Emma Stone haritasında bulunan tüm burçları stiline öyle bir yansıtıyor ki asla rüküş olmuyor. Gösteriş seven parıltılar içindeki halini Güneş burcu Akrep ve yükselen burcu Aslan burcuna borçlu iken saç ve makyajındaki elegan ve şık seçimlerini ise Ay ve Venüs burcu Terazi olmasına borçlu. Bu kombinasyon da onu Louis Vuitton’un potluklarla dolu, sanki hiç prova edilmeden giydirilmiş gibi duran bu tasarımında bile rüküş yapmıyor.

Rachel Weisz

Güneş, Ay, ve Venüs burcu 3 tarafı da Balık olan bir kadın Rachel Weisz. Bu kadar romantikliğe ve duygusallığa stili de karşı koyamıyor ve sürekli onu fırfırlar içinde görüyoruz. Bu gece de onu üst bedeni tamamen fırfırlardan tasarlanmış Celine tasarımı kostüm ile gördük. Kadife çantası ile elbisesinin eteğini siyahının yarıştığı, boynundaki tasma kolyesinin nedenini anlayamadığımız ünlü oyuncu o hülyalı bakışlarına ve romantik makyajına rağmen rüküş.

Camilla Belle

Camilla’nın haritasında Venüs Akrep, Güneş Terazi ve Ay burcu Başak. Bu da onun hem seksi hem elegan hem de sade ve zarif  bir tarz yaratmasını sağlıyor. Çoğunlukla dozunda tercihleri ile bu üç burcada gönderme yapardı fakat bu gece bizi fazlasıyla şaşırttı ünlü oyuncu. Göz makyajı, elbisesi ve çantası ile uzaktan tavus kuşunu andıran Camilla neden olduğunu anlayamadığımız siyah bel kuşağı ve yakasındaki gereksiz çiçekli broşu ile “ne yaptın” kendine dedirtiyor. Böyle bir haritadan, üstelik bir de Jason Wu tasarımı bir kostümden asla rüküş sınıfında bir ünlü göndereceğimizi düşünmezdik.

Penelope Cruz

Ah Penolope ah! Haritandaki Ay burcun yengeç olmasaydı belki sen de şıklar sınıfına girebilecektin. Cesur göğüs dekolteni yükselen burcunun Koç olmasına, kusursuz romantiklikteki makyajını Venüs burcunun Balık olmasından alıyorsun. Kaliteli kumaşlar aşkında Güneş burcunun Boğa olmasından kaynaklanıyor fakat neden o kabarık etekler. Aynı elbise Yengeç burcuna uğramadan balık kesim olsaydı sen de çok iyi biliyorsun ki şık olacaktın. Biz Ralph & Russo tasarımı kostümü ile Penelope Cruz’u şık bulamadık ama tam olarak rüküşte değil. kararı sen ver…

Rachel Brosnahan

Karşımızda hem özgür ruhlu bir umursamaz hem de geleneksel, ağır başlı bir kadın var. İkisi bir arada nasıl oluyor dersen haritasında Güneş ve Ay burcu Yay, Venüs burcu ise Oğlak olan Rachel Brosnahan ile tanıştırmak isteriz seni. Özellikle kırmızı halı da Oğlak burcunun etkisinde kaldığı için daha doğru seçimler yapan ünlü oyuncu Prada tasarımı sarı renkte kostümü ile son derece sade ve şık görünüyordu. Aslında risk almayı sevmediği için göğüs dekoltesi drapeli olan ve düz kesim olan bu kostüm ile mükemmel bir şıklıkta değil ama sade bir seçim olduğu için kötülerin sadesi olarak şık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.