1950’lerin Kadınları “İdeal Eş” Profillerini Anlatıyor! Senin Burcuna En Çok Hangisi Uyuyor?

1956 yılında, LIFE dergisi “İdeal Koca” profilini belirlemek üzere, ABD ulusal araştırma merkezine başvuruyor ve evlilik çağında olan bir grup genç kadın ile anket yapılıyor. 50’li yılların kadınları bu anketle, evlenecekleri erkekte aradıkları; fiziksel, duygusal ve entelektüel olmak üzere, ideal özellikleri açıklıyor. Ve bu araştırma yaşadığımız yıldan 1950’lere nostaljik bir pencere açmamıza olanak sağlıyor. Bakalım 50’lerin kadınlarının beklentileriyle günümüzde yaşayan kadınların tercihleri ne tür farklılıklar gösteriyor. En önemlisi de 50’li yıllarda yaşasaydın, “ideal koca” tanımın burcuna göre ne olurdu?

Koç    

Araştırmalara fiziksel boyutu da oldukça dikkat çekici. Kendi boyunun ölçüsü ne olursa olsun her kadın tercihini uzun boylu erkekten yana kullanıyor. Hemen ardından renkli gözler ve tabi ki atletik bir vücut geliyor. Koç’lar o yıllarda da sportif faaliyette bulunan, fit görünen ve sağlıklı olan erkeklere ilgi duyuyor. En önemlisi de bu sayede her daim enerjik kalabilmeleri elbette. 1950’li yılların ideal eşlerinin uğraşması beklenen spor dalları; kayaktan küreğe, basketboldan beyzbola çeşitlilik gösteriyor. Koç’lar eminiz ki yelkencileri, kürekçileri bir hayli çekici buluyor ancak günümüz erkekleri genelde fitness salonlarını tercih ediyor.

Boğa    

Kadınlar bugün olduğu gibi o yıllarda da kaba, kadın ruhuna hitabı beceremeyen, centilmenlikten uzak erkeklerden hiç hoşlanmıyor. Esasen günümüzde eleştirilen nobranlık, centilmenlikten daha fazla tercih ediliyor. “Erkek dediğin” girizgahıyla taçlanan her cümle sonunda beyefendilikten bir hayli uzak nobran eşleri liste başına çekiyor. Ancak 50’lerde kadınlar ne istediklerini daha iyi biliyor. Çağın ideal eşleri ise eşlerine kadın olduklarını daha çok hissettiren ve onları onore eden erkekler olarak belirleniyor. Burada Boğa’ların sanat algısı, dokunsal sevme biçimleri, kaliteden ödün vermeyen yaşam çizgileri öne çıkıyor.

İkizler  

1950’lerde kocanın iyi bir dinleyici olmasından ziyade zekasını konuşturması, laf cambazlığı yapması, hitabının kuvvetli olması tercih ediliyor. İkizler için biçilmiş kaftan olan bu eş adayının aynı zamanda konuşmasına ara verip İkizler’in uzunca sohbetlerini dinlemesi de gerekiyor. Fiziğiyle göz dolduran, şıklığıyla övgüleri istisnasız toplayan erkeklerden ziyade, sohbetiyle büyüleyen eşler tercih ediliyor. Bu da tabi ki 50’lerin ideal kocasının zeki olması gerektiğine vurgu yapıyor. Zira zeka kıvrak olmazsa, dil cambazlığa soyunamaz!

Yengeç

Ankette evlilik yapmak isteyecekleri erkeklerde olmasını istedikleri ideal özellikleri açıklayan kadınların sıkça tekrarladığı bir özellik vardı; “müstakbel eşlerimiz ev işlerinde bizlere yardım etmekten çekinmemeli”. Bu da gösteriyor ki 50’lerin kadınları evin yükünü tek başına sırtlanmak, ev kadını rolünü üstlenmek istemiyor. Yengeç burcu erkeği de kadını da gerektiğinde mutfağa girer, ütü yapar, elinin lezzetiyle mutfakta harikalar yaratır, dolayısıyla hayatına girecek eşin de aynı meziyetlere sahip olmasını bekler.

Aslan   

50’li yılların evlilik çağına gelen kadınlarına göre ideal erkek dominant olmamalı. Ama gelin görün ki gerektiği zaman yumruğunu masaya vurmalı, ailesi için önemli kararları bir çırpıda almalı ve güçlü olmalı. Aslına bakarsanız kadınlar her çağda “dominant” kelimesine karşı bir antipati besliyor ama hepsi dönüp dolaşıp Aslan’ın krallığına alkış tutuyor, onun gibi birini arayan ifadeler kullanıyor. İlişkinin sorumluluğunu taşıyacak, karizmatik duruşlu bir bey çok da nazik olmuyor. Ancak 50’li yıllardan bu yana değişmediği açıkça görülüyor ki, fazla tolerans pısırıklık olarak değerlendirilirken, erkeksi tavırlar tercih ediliyor.

Başak  

50’li yılların erkekleri hayallerde berjerinde oturan, manzaraya karşı durduğu halde gazetesine odaklanan, zarif fincanlarında kahvesini yudumlarken boynuna mendilini muhakkak takan, akşam üstü çektiği güzellik uykusunun ardından dansa koşan, olarak resmedilse de kadınlar ev işlerinden anlayan, eli marifetli, zanaatkar birer eşlerinin olmasını istiyor. Eşlerin ev işlerindeki becerisinin yanında, bahçe bakımından da anlaması bekleniyor. En önemlisi de tertipli olmaları! 50’li yıllarda Başak burcu erkekleri ideal olana oldukça yakın duruyor.

Terazi  

50’li yıllar denince akla ilk gelen ideal erkek profili Terazi’dir! Yüzlerce kişilik kalabalığın içinde, müziğin melodisini duyduğu ilk anda dakikalar içinde başlayacak kalabalık bir dans gösterisinin ilk adımını atar, eşine teklifini zarifçe yapar ve çağının en şık dansını yapar. 50’li yılların kadınları, dans edebilmesinin yanı sıra, kendilerini sinemaya götüren, yemeğe çıkaran erkeklerle evlenmek istiyordu. Salon danslarına oldukça yakışan Terazi burcu erkekleri, 50’li yıllarda bu özellikleriyle tercih sebebi oluyor.

Akrep  

Çağımızın kadınlarının erkeklerle ilgili yaşadıkları kafa karışıklıkları, esasen temelde besledikleri kuşku 50’li yıllarda da pek farklı değildi. Zira kendilerini sahiplenen, sevgisiyle kuşatan, eser miktarda kıskanan erkekleri ideal sınıfında gösterirken, kıskançlığın dozunu kaçıran, sahiplenmeyi kısıtlamak sanan, fazla üzerine düşüp peşine takılan erkekleri tercih etmiyorlardı. En önemlisiyse erkeğin dürüst ve kararlı olmasıydı. Akrep’ler bu kulvarda biraz fazla kıskanç değerlendirilebilecek olsalar da kararlı yapıları gözleri kör etmeye yetebilir.

Yay       

195’li yıllarda görgü kurallarına uygun davranmanın yanında, belli bir dünya görüşü edinmiş olmak, değerlere sahip kültürlü bir erkek olmak da oldukça önemliydi. En azından evlilik çağına gelen kadınların arzu ettikleri eş tariflerinde, farklı kültürler hakkında sohbet konusu yaratabilen erkeklerin önemi bir hayli fazlaydı. Hemen tüm kadınlar oylarını, neşeli ve eğlenmeyi bilen erkeklerden yana kullandı. Dolayısıyla tüm gözler Yay’lara döndü, tüm parmaklar Yay’ları gösterdi.

Oğlak   

1950’li yıllarda bir kadının birlikte olmak isteyeceği erkek, aynı zamanda başka kadınların yanı sıra sahip olunan sosyal çevre tarafından da beğenilmeli, onaylanmalı ve örnek alınmalıydı. Kadınlar eşlerinin kariyeriyle övünmeyi, başarılarıyla gururlanmayı sever, kendilerine destek olacak güçte erkeklerle hayatını birleştirmek isterlerdi. Bu noktada Oğlak burcu eşlerin bir hayli tercih edileceğini söylemek güç değil. Zira ideal erkek profilinin öne çıkan özelliklerinden biri de istikrarlı bir kariyere sahip olmaktı.

Kova    

1950’li yılların tariflerinde ideal eş, okumuş yazmış, tüm öğrendiklerini yaşamına iliştirmiş, sohbetlerine katmış olmalı. Farklı alanlarda bilgi sahibi olmalı ve bildiği bu sıra dışı bilgileri eşiyle de paylaşmalı. 50’li yılların kadınları için iyi bir koca; iyi eğitimli ve entelektüel olmalı, ancak ukalaca davranmamalı, küstah tavırlar takınmamalı. Bildiklerini de kendine saklamamalı! Kova’lar sizden bahsedildiğinin farkındasınızdır umarız. Siz gözünüzü geleceğe dikiyorsunuz ama eşleriniz 1950’lerde sizi bekliyor.

Balık    

1950’li yılların genç hanımefendilerine göre ideal eşlerinin elleri iş tutacak, mutfağa giriş, ütülerini kendileri yapacak, kariyer yapacak, sporla uğraşacak, tüm bunların yanında bir de sanattan anlayacak. Eve geldiğinde kös kös oturmayacak, bin bir hobisinden biriyle ilgilenecek. Piyanonun başına geçip resital yapacak, resimle ilgilenecek, pul koleksiyonunu düzenleyecek. 50’lerde ideal erkek olmak yolunda emin adımlarla ilerleyen Balık’ın talipleri kapıda kuyruk yapacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.