19 Şubat 2019 – Başak Burcunda Dolunay

Astrolojik açıdan hareketli geçen şubat ayında yeni bir gökyüzü hareketi ile karşı karşıyayız. 19 Şubat 2019 tarihinde, Türkiye saati ile 18.53’te Başak burcunda 0 derecede bir dolunay gerçekleşiyor. Dolunay haritasında Başak burcu yükseliyor. Dolunay elbette yükselen burçlarımıza göre hepimizi etkileyecek ancak en çok etkilenecek burçların Başak, İkizler, Yay, Balık olacağını söyleyebiliriz.

Yükselen Başak yöneticisi Merkür ise karşıt burcu Balık’ta ve 7. Evde bulunuyor. Dolunay haritanın 1 ve 7. Ev aksında yer alıyor. Yükselen yöneticisi Merkür’ün tutulma anında zararlı konumda olduğu Balık burcunda bulunması, Neptün ile kavuşum açısı yapması, üstelik neredeyse retro hareket öncesi gölgeye girmek üzere olması, bu dönemde rasyonellikten uzaklaşıp kararlarımızda duygusal davranmamıza ya da yanlış kararlar vermemize sebep olabilir.

1. ve 7. ev vurgusu da tutulmanın hem kendimiz hem de ilişkilerimiz açısından önemli olduğu gösteriyor. Dolunaylar bitişleri, kapanışları, Başak da düzenlenecek alanları temsil ettiği için, hayatımızın özellikle kendimiz ve ilişkilerimiz ile ilgili alanlarında bir temizliğe, bir düzenlemeye gitmek niyetinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu zamana kadar ilişkilerde karşı tarafa ne verdik ya da verdiğimiz emeğin karşılığını alabildik mi? Karşımızdaki kişinin ya da ilişkimizin bize gerek maddi gerek manevi ne faydası var? Bu sorulara cevap arayacağımız, tabiri caizse yaptığımız fedakarlıkları sorgulayacağımız bir dönemdeyiz. Ancak aldığımız cevaplar bizi tatmin etmeyebilir ya da hayal kırıklığına uğratabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, dolunaya Balık burcundaki Merkür’ün yanıltıcı etkisi ile giriyoruz. Kararlı ve rasyonel bir şekilde yola çıkıyoruz ancak aşırı iyimserlik ya da yanılgılar veya da yanlış değerlendirmeler nedeniyle çok kolay yoldan çıkabiliriz. Dolunayın hemen arkasından Merkür’ün geri hareketine başlayacak olması aldığımız kararları sorgulayacağımızı ve uygulamakta güçlük çekeceğimizi gösteriyor.

Dolunayın Başak – Balık aksında gerçekleşmesi ruh halimizin biraz karamsar ve melankolik olmasına yol açabilir. Dolunay Başak burcunda gerçekleştiği için özellikle sağlık ile ilgili konulara dikkat etmemizde fayda var. Zararlı alışkanlıklarımızı bırakmak, daha sağlıklı yaşamak, spora başlamak gibi kararlar alabiliriz ancak bunları uygulamakta zorluk çekeceğimiz kesin. Bu dolunayı yukarıda bahsettiğimiz konularda bir değerlendirme yapmak, belki şapkamızı önümüze alıp düşünmek için kullanabiliriz ama önemli kararlarımız için 28 Mart sonrasını beklemek daha faydalı olabilir.

Başak Dolunay’ının yükselen burçlara göre bizi nasıl etkileyeceğine gelince:

Koç: Dolunay seni en çok, sağlık, günlük rutinler ve iş hayatı konularında etkiliyor olacak. Hem iş hem de günlük hayatında seni rahatsız eden şeylerden kurtulmak için harekete geçebilir ancak istediğin sonuçlara ulaşamayabilirsin. Bu arada iç dünyanda da karmaşa yaşıyor olabilirsin. Kendini kararsız ve melankolik hissetmen mümkün. Sağlığına da dikkat etmen gereken bir dönemdesin. Ancak, sağlıklı yaşama başlamayı düşünüyorsan, bu kararı 28 Mart sonrasına bırakman daha iyi olabilir.

Boğa: Başak burcundaki Dolunay, seni aşk ve ilişkiler konularında etkiliyor olacak. İlişkiler açısından tamam ya da devam diyeceğin bir dönemde olabilirsin. Eğer uzun vadeli bir ilişki içindeysen ve ilişkide sorunlar yaşıyorsan, bu dönemde ilişkinin geleceği için kararlar almaktan kaçınmalısın. Merkür-Neptün birleşimi yanlış kararlar vermene ya da Merkür’ün geri hareketi bu kararları uygulayamamana yol açabilir. Yeni bir ilişkiye başlamak için uygun bir zaman dilimi değil.

İkizler: Başak Dolunay’ı ev ve aile ile ilgili konuları ön plana çıkaracak. Geçmişten gelen bazı konuları gündeme getirebilir, ailenle ilgili yaşadığın sorunları geçmişte bırakmak isteyebilirsin. Ancak yanlış anlaşılmalar ve alınganlıklar özellikle anne ya da anne figürü yerine koyduğun kişilerle çatışmana sebep olabilir. Kariyerinde de yeni kararlar alabileceğin ancak bu kararları uygulamakta zorluk çekeceğin ya da yanlış kararlar alabileceğin bir döneme giriyorsun. Bu yüzden hem aile ilişkilerinde hem de kariyerinde dikkatli olmanda fayda var.

Yengeç: Yakın çevren, kardeşlerin ve arkadaşların ile ilişkilerin dolunaydan en çok etkilenen alanlar olacak. Bu dönemde sevdiklerin ve yakın çevrenden beklentilerinin karşılanmadığını hissedebilir, onlarla ilişkilerin hakkında karar almak isteyebilirsin. Ancak bu kararların yanıltıcı olması çok mümkün. Bu yüzden fevri davranışlarda bulunmamanda fayda var. Ayrıca, öğrenim, yurt dışı ya da hukuksal bir süreçle ilgili beklentilerin gerçekleşmeyebilir.

Aslan: Dolunay, seni en çok maddi konularda etkiliyor olacak. Finansal konularla ilgili endişelere kapılman, çalışmalarının karşılığını alamadığını düşünüp, yeni gelir kapıları aramaya, maddi alanlarda bir düzenleme yapmaya karar verebilirsin. Ancak fazla iyimser olman ya da yanlış kararlar vermen mümkün olabilir. Bu nedenle sakin ve düşünerek hareket etmende fayda var. Yeni girişimler yapmak için uygun bir dönem değil. Bütçeni dengelemekte zorlanabilir, harcamaların nedeniyle güç duruma düşebilirsin.

Başak: Burcunda gerçekleşen Dolunaydan en çok etkilenecek burçlardan birisin. İlişkilerin ve genel olarak hayatınla ilgili yeni düzenlemeler yapmak, sana faydası olmadığını düşündüğün konuları sonlandırmak, sana yeteri kadar değer vermediğini düşündüğün insanları hayatından çıkarmak isteyebilirsin. Ruh halin karamsar ve içe dönük olabilir. Ancak sezgilerinin seni bu dönemde yanıltması mümkün. Önemli kararlar almak için uygun bir dönemde değilsin. Sağlığına da dikkat etmen iyi olabilir.

Terazi: Başak burcunda gerçekleşecek olan Dolunay, iç dünyanda iniş çıkışlar yaşamana sebep olacak. Korkularınla yüzleşmek isteyebilirsin. Ayrıca bu dönemde senden saklanmış bazı sırlar ve gizli düşmanlar ortaya çıkabilir. İş ortamı ve günlük rutinler açısından da sıkıntılı bir dönemdesin. Hatalı kararlar ve aşırı iyimserlik sorunlar yaşamana sebep olabilir. Sağlık konusunda da çok dikkatli olman gereken bir dönem. Sigarayı bırakmak ya da spora başlama gibi sağlıkla ilgili kararlar alabilir ancak uygulayamayabiliriz.

Akrep: Başak Dolunay’ı, seni sosyal çevre ve arkadaşlık alanlarında etkiliyor olacak. Arkadaşların ya da sosyal çevrenden bazı insanları sana değer vermediklerini düşündüğün için hayatından çıkarmak isteyebilirsin. Yakın olduğun kişilerle aranda bazı güven sorunları yaşanabilir. Arkadaşlık ilişkilerini tekrar gözden geçirmek isteyebilirsin. Bu dönemde aşk ilişkileri de inişli çıkışlı olabilir. Hayatındaki kişinin sana ne faydası olduğunu sorgulayabilirsin. Yine de hemen karar vermekten kaçınmalısın. Çünkü yanılma payın çok yüksek.

Yay: Başak Dolunay’ı, seni ev ve iş hayatı konularında etkiliyor olacak. İşle ilgili konular gündeme gelebilir. Kariyerinle ilgili bir yol ayrımına geldiğini hissedebilirsin. Üstlerinin sana hak ettiğini düşündüğün değeri vermediğini düşünmen ya da ailenin seni yeterince takdir etmediği hissetmen canını sıkabilir. Ailenin yanından ayrılmak ya da işini değiştirmek kararı vermen mümkün. Ancak bu dönemde önemli kararlar almaktan kaçınmalısın. Sezgilerin ve düşüncelerin seni yanıltabilir.

Oğlak: Başak burcundaki Dolunay, eğitim, yurt dışı, medya, hukuk alanlarında etkisini gösteriyor olacak. Dünya görüşünü sorguladığın, kendini bir arayış içinde hissettiğin bir döneme giriyorsun. Eğer devam eden bir hukuksal süreç varsa, beklediğin gibi sonuçlanmayabilir. Yurt dışı ya da eğitimler ile ilgili kararlar almak, bu konularda başlattığın çabaları kestirip atmak için uygun bir zaman dilimi değil. Neptün ile kavuşum yapan Merkür muhakeme yeteneğini zayıflatabilir.

Kova: Dolunay, seni finansal konularda etkiliyor olacak. Ailenin parası, ortaklıklardan gelen gelirler, borç, vergi, sigorta gibi konularda gerginlik ve endişe yaşayabileceğin bir döneme giriyorsun. Bu yüzden aile bireyleri, eşin ya da partnerin ile çatışmalar yaşamana sebep olacak yeni düzenlemeler yapabilir ya da yeni kararlar alabilirsin. Ancak çok dikkatli hareket etmen gerekiyor. Aldığın kararları uygulayamayabilir ya da yanlış kararlar alabilirsin. Borç almaktan ya da borç vermekten de kaçınmalısın.

Balık: Karşıt burcundaki Dolunay seni ilişkiler konusunda dikkatli olman için uyarıyor. Almak zorunda kaldığın sorumluluklar seni yoruyor olabilir. İlişkilerini ya da iş birliklerini bu nedenle masaya yatıracağın, belki yeni düzenlemeler yapacağın ya da bazı kişileri hayatından çıkarmak istediğin bir döneme giriyorsun. Ancak karar alırken çok dikkatli olmalısın çünkü geri dönüşü olmayan bir süreci başlatabilir, daha sonra pişman olabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.